Menu

Jak sprawdzić dewelopera przed kupnem nieruchomości?

6 sierpnia 2021 - Budownictwo
Jak sprawdzić dewelopera przed kupnem nieruchomości?

Zakup mieszkania jest bardzo ważną decyzją w życiu oraz inwestycją, która wymaga przeznaczenia dużej ilości pieniędzy na ten cel. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu, powinniśmy przed zakupem mieszkania zminimalizować ryzyko popełnienia błędów podczas jego nabycia. Najpierw sprawdźmy developera oferującego mieszkanie, wybierzemy tego z dużym doświadczeniem w branży sprzedaży nieruchomości. Jakie informacje sprawdzić dotyczące wiarygodności developera oraz zakupu mieszkania?

Kto to jest developer?

Deweloper to inaczej inwestor. Jego zadanie to budowanie nieruchomości, które potem są przeznaczone na sprzedaż albo wynajem. Developer to także pojęcie, które określa daną firmę, zajmującą się stawianiem nowych budynków, nieruchomości. Developerzy także inwestują w biurowce, nieruchomości przemysłowe czy też obiekty handlowe. Pierwsze wrażenie czasami jest zbyt pochopne, dlatego przed zakupem nieruchomości oraz brania kredytu, powinniśmy najpierw dokładnie sprawdzić, z jakim inwestorem mamy do czynienia. To bardzo ważne.

Developer jest przede wszystkim odpowiedzialny za:

Dlaczego warto najpierw przeanalizować zakup mieszkania od developera?

Zakup mieszania, w szczególności pierwszego jest ważną decyzją, ponieważ przeznaczamy na ten cel dużo pieniędzy. Warto więc przemyśleć ten zakup. Jeśli zamierzamy nabyć nieruchomość na rynku pierwotnym, sprawdźmy, czy dany developer, który jest odpowiedzialny za budynek jest wiarygodny. Dokładne przeanalizowanie sytuacji, z jaką firmą mamy do czynienia, w przyszłości zagwarantuje nam poprawny zakup mieszkania oraz uniknięcie niepotrzebnego stresu. Będziemy pewni, że w czasie budowy inwestor nie ogłosi upadku podczas prowadzenia projektu, a także nie zostaniemy oszukani.

Przeanalizowanie zakupu nieruchomości pozwoli nam także uniknąć niepotrzebnego stresu związanego z wadami budowlanymi, przesuwania terminu oddania mieszkania w nieskończoność. Wiarygodny deweloper w Krakowie odpowiedzialny za swój projekt w razie konieczność jest w stanie wziąć na siebie ewentualne usterki związane z budową mieszkań. To wszystko powinno być także zapisane w umowie developerskiej. Pewni właściwego wyboru inwestora jesteśmy zapewnieni, że nie narażamy się na ewentualne procesy sądowe, utratę środków pieniężnych itp.

Niezbędne Informacje dotyczące zakupu mieszkania

Koniecznie przed podpisaniem umowy zakupu mieszkania sprawdźmy wiarygodność danej firmy developerskiej na kilka sposobów. Między innymi przeanalizujmy doświadczenie inwestora w budowaniu podobnych stref mieszkalnych, ile projektów on zrealizował czy też aktualną sytuację finansową firmy. Ważne są także opinie klientów dotyczących inwestycji developera oraz sposobu ewentualnego rozwiązywania kwestii spornych. Przeanalizujmy także historię działalności developera, czyli status prawny, oraz informacje dotyczące funkcjonowania przedsiębiorstwa na rynku.

Warto też zorientować się jakie osoby mają udziały w firmie deweloperskiej i czy dane tych osób są aktualne. Porozmawiajmy z pracownikami na placu budowy i przekonajmy się, czy jest tu prowadzony projekt budowy konkretnego mieszkania, który zamierzamy nabyć w przyszłości i jakie są opinie pracowników odnośnie budowy, developera. Jeżeli chcemy sprawdzić, czy inwestor jest niezadłużony warto wybrać się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędu Skarbowego i złożyć tam wniosek dotyczący uzyskania potwierdzenia, niezalegania firmy ze składkami, oraz opłatami. Wskazane jest również dokładne zapoznanie się z konspektem budowy przed jej podpisaniem.

Jedna myśl nt. „Jak sprawdzić dewelopera przed kupnem nieruchomości?

Jerzy

Nie byłem w stanie kupić mieszkania od developera. Zawsze coś nie grało. Dlatego wybudowałem dom i nie żałuje tej decyzji.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.