Menu

Jak dobrać barwę oświetlenia LED do pomieszczenia?

15 listopada 2021 - Wnętrza
Jak dobrać barwę oświetlenia LED do pomieszczenia?

Jednym z argumentów, który przemawia za wyborem oświetlenia LED jest możliwość dostosowania barwy temperaturowej. Odcień światła, w zależności od jego temperatury, może bardziej sprzyjać pracy albo relaksowi. Co to jest barwa oświetlenia LED i jak wybrać odpowiednią w zależności od przeznaczenia pomieszczenia? Piszemy w artykule.

Czym jest barwa światła LED?

Oświetlenie LED oprócz zalet związanych z ekologicznością oraz długim okresem żywotności, pozwala użytkownikom na dobór odpowiedniej barwy. Warto dodać, że takiej możliwości nie mamy przy wyborze tradycyjnych żarówek. Czym jest ten parametr? Temperatura barwowa umożliwia dobór koloru światła, podawana jest w Kelvinach (K). Im wyższa liczba, tym barwa jest chłodniejsza. Przykładowo, wartość na poziomie ok. 3000 K odpowiada ciepłym (nazywanych też żółtym) odcieniom bieli, 4000-4500K to naturalna barwa biała, a temperatura 6000-7000 K określa tzw. chłodną biel. Bogaty wybór oświetlenia LED w różnych wariantach i z możliwością doboru szerokich zakresów temperatury barwowej oferuje hurtownia elektryczna online e-lektryczne.pl

Barwy światła LED w różnych pomieszczeniach

Wybór oświetlenia LED o konkretnej temperaturze barwowej zależy od indywidualnych preferencji i w zasadzie można dobrać je dowolnie. Dobrze jest jednak mieć świadomość tego, że odcień światła wpływa na nasze samopoczucie i może działać pobudzająco lub uspokajająco. Jak więc dobrać barwę oświetlenia ledowego? Praktyka pokazuje, że światło żółte i ciepłe białe (2700-5300 K) sprzyja relaksowi i sprawia, że wnętrza nabierają przytulnego klimatu. To idealna temperatura barwowa do salonu, sypialni czy przedpokoju. Ten rodzaj oświetlenia jest zresztą najczęściej wybierany do przestrzeni mieszkalnych.

Całkiem inne działanie ma barwa chłodna biała i wpadająca w odcień niebieskiego. Te kolory działają pobudzająco i sprzyjają koncentracji. Są też neutralne dla wzroku i nie powodują znużenia nawet po wielogodzinnej pracy. Doskonale nadają się więc do oświetlania biur i przestrzeni roboczych w domu. Dobrze komponują się również z wnętrzami w nowoczesnym minimalistycznym stylu. Co ważne, nie trzeba decydować się na jeden typ oświetlenia LED osobno do każdego pomieszczenia. Można bowiem wydzielić w pokoju strefy do odpoczynku i do pracy, a następnie zastosować lampy o różnej temperaturze barwowej, rozmieszczając punkty świetlne w kilku miejscach. 

Jedna myśl nt. „Jak dobrać barwę oświetlenia LED do pomieszczenia?

Franek Dorosz

Barwę chłodna oświetlenia LED mam w moim gabinecie w domu gdzie na co dzień pracuje. W innych pomieszczeniach LEDów nie mam, ale chyba to zmienię 😉

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.