Klimatyzator i klimatyzer, pomimo że ich funkcja jest ta sama, różnią się od siebie sposobem działania i montażu. Co więcej, inny środek chłodzący jest w nich stosowany, co przekłada się na parametry powietrza w pomieszczeniach. Inaczej też oceniane są możliwości chłodzące obydwu urządzeń. Podpowiadamy, jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi sprzętami chłodzącymi.
Co to jest klimatyzer?
Klimatyzer to inaczej klimatyzator wodny lub ewaporacyjny. Zbudowany jest ze zbiornika wody, wentylatora oraz wkładów chłodzących. Jego działanie polega na zasysaniu powietrza do środka i jego schładzaniu, a następnie dystrybuowaniu na zewnątrz. Pracuje na zamkniętym obiegu, a powietrze nie jest wymieniane. Klimatyzer może schłodzić powietrze maksymalnie o 8 stopni Celsjusza, a do jego mankamentów należy zwiększanie wilgotności pomieszczeń. Klimatyzer ma spore ograniczenia w zakresie programowania. Jego zaletą jest łatwość i szybkość montażu oraz niska cena.
Czym się cechuje klimatyzator?
Klimatyzator jest urządzeniem, którego zasada działania oparta jest na obiegu czynnika chłodzącego. Zbudowany jest ze skraplacza, parownika, zaworu rozprężnego i sprężarki. Wymiennikiem ciepła jest skraplacz i parownik. Do jego zalet należą możliwość utrzymania stałej wilgotności pomieszczeń oraz funkcja oczyszczania powietrza.
Specjaliści z firmy DSTechnik podkreślają, że klimatyzator może być monoblokowy, wówczas wyposażony jest w rurę, która odprowadza ciepło na zewnątrz. Dwuczęściowe klimatyzatory z kolei składają się z jednostki zewnętrznej, czyli wentylatora, sprężarki i skraplacza oraz wewnętrznej. Ich atutem jest cicha praca, ponieważ wszystkie głośne elementy systemu montowane są poza budynkiem.
Klimatyzator czy klimatyzer?
Podstawową różnicą pomiędzy klimatyzatorem a klimatyzerem jest czynnik chłodzący. Klimatyzer stosujący do chłodzenia wodę może podnieść poziom wilgotności pomieszczeń, jednakże jest to rozwiązanie ekologiczne w przeciwieństwie do klimatyzatorów działających z użyciem gazów. Nie mniej jednak klimatyzatory są bezobsługowe i nie wymagają uzupełniania czynnika chłodzącego. Ich zaletą jest także możliwość wymiany powietrza i regulacja wilgotności. Klimatyzer nie pełni funkcji oczyszczającej i cechuje się mniejszymi możliwościami schładzania pomieszczeń.
Klimatyzery to niewielkie urządzenia, najczęściej na kółkach, które można swobodnie przestawiać. Klimatyzatory instalowane są na stałe, a ich montaż jest bardziej czasochłonny. Alternatywa jest klimatyzator mobilny, który jednak ma mniejszą wydajność.
Jedna myśl nt. „Klimatyzator a klimatyzer — podobieństwa i różnice”
Jestem w szoku, że tak mało osób wie czym się różnią od siebie te sprzęty. A co do artykułu to pierwsza klasa!