Menu

Jak prawidłowo postępować z odpadami wielkogabarytowymi?

9 maja 2024 - Natura
Jak prawidłowo postępować z odpadami wielkogabarytowymi?

Odpowiednie zarządzanie odpadami ma ogromne znaczenie dla zachowania ładu i porządku. Wśród odpadów, które zajmują sporo miejsca i często stanowią problem, są odpady wielkogabarytowe. Jak wygląda postępowanie z dużymi odpadami? Jak prawidłowo postępować z odpadami wielkogabarytowymi?

Segregacja i identyfikacja – od tego wszystko się zaczyna

Jeszcze do niedawna wszystkie śmieci wrzucało się do jednego kosza, co może i było wygodne, ale kompletnie nieekologicznie. Na szczęście kilka lat temu to się zmieniło, gdy wprowadzono segregację. Dzisiaj już trudno sobie wyobrazić, że mogłoby być inaczej. Swoje miejsce ma plastik, makulatura, bio i zwykłe śmieci. Warto jednocześnie pamiętać, że niektóre z nich nie pasują do żadnej powyższej grupy. Mowa tu o odpadach wielogabarytowych, jak stare meble, sprzęt AGD itp.

Co zrobić z odpadami wielkogabarytowymi?

Istnieją dwa sposoby, żeby pozbyć się opadów wielkogabarytowych. Jeden z nich zapewnia duży komfort, ponieważ przyjeżdżają po nie odpowiednie służby i zabierają spod domu czy bloku. Zależnie jednak od miejsca odbywa się to w różnych okresach, co kilka miesięcy. Jeśli zobaczymy takie ogłoszenie, wystarczy, że wystawimy sprzęt przed dom, a zostanie od zabrany. Zostaną zachowane odpowiednie metody transportu i przetwarzania, gdyż odpad na pewno trafi do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Może być jednak też tak, że sami będziemy zmuszeni udać się do tego miejsca, zwłaszcza jak chcemy szybko pozbyć się mebla bądź sprzętu, bo nie mamy na przykład na niego miejsca. W tej sytuacji szukamy najbliższego PSZOK-u i zawozimy taki odpad.

Jakich odpadów wielkogabarytowych można się pozbywać?

Pamiętajmy też, że nie wszystkie odpady wielkogabarytowe nadają się do oddania do PSZOK-u, dlatego nim je tam zawieziemy lub wystawimy pod blok, sprawdźmy listę akceptowanych odpadów. Zaliczamy do nich stare meble, wyroby tapicerskie (jak fotele, pufy itp.), okna, drzwi (ale bez ościeżnic, futryny i parapetów), duże lustra, karnisze, dywany, wykładziny, materace, rowery, zabawki dużych rozmiarów (bez elektroniki), wózki, meble ogrodowe itp. To bardzo ważne, abyśmy stosowali się do tych zaleceń, bo w przeciwnym razie musimy liczyć się z karami. Mowa tu zwłaszcza o pozbywaniu się odpadów wielkogabarytowych w inny sposób, na przykład zostawianie ich w lesie, na nieużytkach, spalanie ich itp.

Recykling i ponowne wykorzystanie – dlaczego to ważne?

Pamiętajmy jednocześnie, że nie każdy sprzęt czy mebel nadaje się do wyrzucenia. Czasem warto dać mu drugie życie, na przykład poddając go renowacji. Na rynku jest teraz wiele różnych środków, jak farby, oleje, dzięki którym można bardzo efektownie odświeżyć meble. To samo powiemy o sprzęcie AGD. Może ktoś szuka wieży lub innego sprzętu do odtwarzania muzyki, z którego będzie miał użytek. Można też oddawać meble do second-handów, a sprzęt AGD naprawić, jeśli jest to możliwe.

Warto pamiętać o tych zasadach, bo usuwając odpady zgodnie z zasadami, zapewniamy sobie, jak i innym przyjemne miejsce do życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.