Menu

Jaki materac dla dziecka wybrać?

26 kwietnia 2024 - Dzieci i młodzież
Jaki materac dla dziecka wybrać?

Wybór odpowiedniego materaca dla dziecka to jedna z ważniejszych decyzji, jakie podejmują rodzice. Sen ma kluczowe znaczenie dla zdrowia, rozwoju i dobrego samopoczucia naszych pociech. W końcu dzieci spędzają na spaniu więcej czasu niż dorośli, a najmłodsze nawet większą część doby. Sen jest niezbędny dla ich regeneracji, odnowienia zasobów energii i zdolności do nauki nowych rzeczy. Dobrze dobrany materac może poprawić jakość odpoczynku dziecka, wspierając jego rozwój fizyczny i umysłowy, a także zapewnić zdrowie kręgosłupa i komfort. Na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca dla dziecka? Mamy nadzieję, że pomożemy Ci znaleźć idealne rozwiązanie, które spełni wszystkie potrzeby Twojego dziecka. Przeczytaj i skorzystaj z naszych wskazówek!

Jaki rozmiar materaca dla dziecka?

Zacznijmy od wielkości materacy rekomendowanych dla dzieci. W przypadku niemowląt są to materace 120×60 cm. To standardowe rozwiązanie, które pasuje do większości łóżeczek dziecięcych i zapewnia wystarczająco dużo miejsca dla komfortowego snu malucha. Posłuży on maksymalnie do 3. roku życia. Jeśli przewidujesz dłuższe użytkowanie, możesz wybrać materac o wymiarach 70×140 cm. Twoja pociecha będzie mogła na nim sypiać mniej więcej do osiągnięcia 5 lat. Na rynku dostępne są też inne warianty, np. materace 70×120 cm albo 60×140 cm. Ważne, aby podłoże było dopasowane do ramy łóżeczka.

Dla starszych dzieci producenci oferują materace o szerokości 80 cm lub 90 cm oraz długości 160 cm lub 180 cm. Nastolatki mogą sypiać na standardowych materacach 90×200 cm, które dedykowane są osobom dorosłym. Zawsze trzeba mieć na uwadze, by materac był przynajmniej 20 cm dłuższy od wzrostu użytkownika.

A co z wysokością podłoża do spania? Materace dziecięce są z reguły niższe. Mają grubość około 10-15 cm. To znacznie mniej niż w przypadku materacy dla dorosłych, które mają minimum 18-20 cm. Choć może wydawać się, że cienki materac jest niezbyt komfortowy, trzeba pamiętać, że dzieci ważą dużo mniej i wysokość 10-15 cm będzie dla nich w zupełności wystarczająca i w żaden sposób nie wpłynie na pogorszenie wygody nocnego odpoczynku.

Jaki rodzaj materaca dla dziecka wybrać?

Najbardziej odpowiednimi materacami dla dzieci są materace z wkładem piankowym lub lateksowym. Te materiały zapewniają odpowiednie dopasowanie do kształtów drobnej sylwetki. Materace sprężynowe, choć są bardzo popularne i często używane przez dorosłych, niekoniecznie będą odpowiednie dla dzieci. Ze względu na zbyt dużą średnicę sprężyn mogą one nie dostarczać równomiernego wsparcia dla całego ciała, a przecież jest ono kluczowe w przypadku dzieci, których kręgosłupy są w trakcie intensywnego rozwoju.

Nierównomierne wsparcie prowadzi do nieprawidłowej postawy ciała, a w konsekwencji zwiększa ryzyko wystąpienia problemów z kręgosłupem w przyszłości. W przypadku młodzieży materace sprężynowe powinny sprawdzić się dobrze.

Jaka twardość materaca dla dziecka będzie odpowiednia?

Kluczowym czynnikiem wpływającym na komfort i zdrowie dziecka jest również twardość podłoża do spania. Zbyt miękki materac może powodować, że kręgosłup nie będzie właściwie wspierany, co w rezultacie będzie prowadzić do kształtowania się wad postawy. Z drugiej strony, zbyt twardy materac może być niewygodny i negatywnie wpłynąć na jakość snu. Warto zatem wybierać materace o średnim stopniu twardości.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając materac dla dziecka?

Kupując materac, należy wziąć pod uwagę jeszcze kilka kryteriów. Przede wszystkim bezpieczeństwo. Produkt powinien być wykonany z materiałów nietoksycznych, wolnych od szkodliwych chemikaliów, bowiem ma bezpośredni kontakt z ciałem.

Potwierdzeniem bezpieczeństwa dla zdrowia dziecka są certyfikaty, które poświadczają, że materac został przebadany pod kątem zawartości niebezpiecznych substancji i nie stwierdzono w nim ich zawartości. Jednymi z najbardziej cenionych certyfikatów są m.in. certyfikat Oeko-Tex czy Pozytywna Opinia Instytutu Matki i Dziecka.

Dobrze, gdy materac jest hipoalergiczny, czyli minimalizujący ryzyko alergii. Lateks i pianki, które zazwyczaj stanowią wkład materacy dziecięcych, są odporne na roztocza i pleśnie wywołujące reakcje alergiczne. Właściwości antyalergiczne powinien wykazywać również pokrowiec.

Kolejnym ważnym aspektem są warunki higieniczne. Materac powinien być przewiewny, by dobrze odprowadzać ciepło i wilgoć, a pokrowiec ściągany, by można było go zdjąć i wyprać w razie zabrudzenia lub przemoczenia.

Wybierając materac dla dziecka, warto też poświęcić czas na sprawdzenie opinii innych rodziców oraz rekomendacji ekspertów, np. odwiedzając salon materacy i konsultując swój wybór z doradcą. To również może pomóc w znalezieniu produktu, który najlepiej spełni potrzeby zdrowotne i zapewni komfort Twojemu dziecku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.