Menu

Odbiór makulatury przemysłowej – na czym polega?

8 kwietnia 2024 - Biznes
Odbiór makulatury przemysłowej – na czym polega?

Odbiór makulatury to zadanie realizowane przez wyspecjalizowane firmy, które zajmują się transportem odpadów, a często też same prowadzą recykling papieru. Makulatura przemysłowa powstaje w wielu branżach, a jej wartość dla recyklingu jest ogromna, dlatego warto nieustannie zwiększać zaangażowanie w to, by zbędny w firmie papier czy tektura trafiły wprost do przetworzenia. Jak wygląda to w praktyce i na czym polega odbiór makulatury przemysłowej?

Czemu służy i jak przebiega odbiór makulatury?

Sortowanie, a potem odbiór makulatury to kluczowe dla powodzenia recyklingu etapy zagospodarowania odpadów z papieru. Prawidłowe przechowywanie makulatury w oddzielnych pojemnikach, zabezpieczenie ich przed szkodliwym wpływem czynników środowiskowych, zwłaszcza zawilgoceniem, a potem bezpieczny i przyjazny środowisku transport to początek drogi, jaką powinien przebyć odpad przemysłowy, by nie został zmarnowany i trafił do odzysku. Odbiór makulatury przemysłowej ma więc w praktyce na celu przekierowanie odpadów nadających się do przetworzenia do miejsca, w którym recykling makulatury będzie możliwy i odbędzie się w sposób najefektywniejszy i w pełni bezpieczny, tj. do specjalistycznych zakładów przetwarzania makulatury. Ponieważ odbiór makulatury przemysłowej wymaga odpowiedniego taboru pojazdów i infrastruktury, która umożliwia szybki i bezpieczny rozładunek posortowanych odpadów, zadanie to zleca się zwykle zewnętrznym podmiotom.

Kto zajmuje się odbiorem makulatury przemysłowej?

Jedną z największych firm recyklingowych, która organizuje odbiór makulatury przemysłowej na terenie całej Polski, jest Stena Recycling. Działający na terenie Europy skandynawski koncern to lider w branży recyklingu odpadów, który oferuje nowoczesne usługi zarządzania odpadami polskim firmom i pomaga przedsiębiorcom realizować postulaty gospodarki cyrkularnej. Odbiór odpadów papierowych i tektury organizowany przez Stena Recycling pokazuje, jak modelowo powinny odbywać się procesy zagospodarowania makulatury, aby zagwarantować ich wysoką skuteczność, bezpieczeństwo i opłacalność. Przedsiębiorcy, którzy zlecą specjalistom ze Stena Recycling odbiór makulatury, otrzymują od firmy kompleksowe wsparcie. Stena Recycling m.in. dostarcza dostosowane do potrzeb certyfikowane pojemniki na odpady papierowe, które ułatwiają sortowanie odpadu, a także zmniejszają jego objętość, co pozwala optymalizować koszty transportu makulatury, organizuje bezpieczny i przyjazny środowisku transport makulatury i przetwarza ją, a nawet szkoli pracowników i zapewnia obsługę dokumentacji.

Makulatura przemysłowa – co z niej powstaje?

Recykling makulatury jest procesem powtarzalnym – papier można bowiem poddawać odzyskowi nawet 7-8 razy i w ten sposób pozyskiwać surowiec dobrej jakości z odpadów generowanych w przemyśle. Odbiór makulatury (https://www.stenarecycling.com/pl/nasze-uslugi/recykling-materialow/papier/) z różnego typu zakładów produkcyjnych otwiera drogę efektywnemu recyklingowi, który z kolei pozwala tanio i w sposób mniej inwazyjny dla środowiska produkować niezbędne nam wszystkim: papier i tekturę. Z przetworzonej makulatury przemysłowej powstać mogą m.in. tekturowe i kartonowe opakowania, papierowe torebki, gazety, papierowe artykuły higieniczne. Dzięki recyklingowi makulatury możemy zaoszczędzić ogromne połacie lasów, mnóstwo energii (nawet o około 50% w porównaniu z produkcją papieru z surowca naturalnego), wody i znacznie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.