Menu

Zmiany Polskiego Ładu 2.0 – na co zwrócić uwagę?

22 września 2022 - Biznes
Zmiany Polskiego Ładu 2.0 – na co zwrócić uwagę?

Artykuł sponsorowany.

W związku ze zmianami, które weszły w życie w ramach Polskiego Ładu 2.0, należy zapoznać się z nowymi przepisami, gdyż wyraźnie wpływają one na rozliczenia podatkowe. To próba poprawy niektórych rozwiązań, które w styczniu wzbudziły zamieszanie i kontrowersje, przede wszystkim brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku. Od 1 lipca 2022 r. obowiązuje Polski Ład 2.0. Dowiedz się, na czym polega i jakie są dostępne możliwości.

Likwidacja tzw. ulgi dla klasy średniej i stawka PIT 12%

Ulga dla klasy średniej zostaje zlikwidowana. Zmieniono skalę podatkową, czyli obniżono pierwszy próg z 17% do 12%. Organ podatkowy jest zobowiązany do przeliczenia, czy korzystniejsze będzie zastosowanie ulgi, czy jednak podatnik więcej zyska przy zastosowaniu nowej stawki. W pierwszym przypadku będzie możliwość otrzymania zwrotu, choć ulga nie będzie stosowana w rozliczeniu rocznym za bieżący rok.

Kompleksowe usługi księgowo-doradcze dla firm – JB Solutions

Składka na ubezpieczenie zdrowotne — częściowe odliczenie

Od 1 lipca 2022 r. pojawia się ponownie możliwość odliczenia składek zdrowotnych, jednak z zastosowaniem pewnych limitów. Są one następujące:

Rozliczanie z dzieckiem

Po pierwsze, wraca możliwość wspólnego rozliczenia samotnego rodzica z dzieckiem. Pierwsza wersja Polskiego Ładu wprowadziła ulgę w wysokości 1500 złotych. Ulga zostaje wycofana i następuje powrót do starych zasad. Znacznie zwiększona została kwota, jaką dziecko może zarobić bez utraty preferencji podatkowych dla rodziców, która wynosić będzie teraz 12-krotność renty socjalnej, czyli 16 061,28 zł. Dotychczas było to 3 089 zł. Limit ten dotyczy dochodów (oprócz renty rodzinnej) opodatkowanych zgodnie z zasadami skali podatkowej lub objętych 19% podatkiem z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, udziałów i pochodnych instrumentów, a także przychodów zwolnionych od podatku w ramach ulgi dla młodych lub ulgi na powrót.

Kwota wolna a zaliczki

Do tej pory podatnik mógł zadeklarować wybór tylko jednego płatnika do stosowania kwoty zmniejszającej podatek. Zmiana ta wchodzi w życie wraz 1 stycznia 2023 roku. Od tego dnia podatnik może upoważnić do 3 płatników do zmniejszania zaliczek na PIT na kwotę łącznie 3600 złotych, czyli 12% kwoty wolnej od podatku dochodowego. Od tego dnia będzie także możliwość odliczenia tej kwoty od zaliczek na podatek dochodowy w przypadku umowy zlecenia.

Nowe zasady dla wynajmujących

Podatnicy, którzy uzyskiwali dochody z najmu prywatnego, opodatkowane ryczałtem, będą mogli w następnym rozliczeniu skorzystać z zasad ogólnych. Dotyczy to także wynajmujących, których dochody są rozliczane podatkiem liniowym. Wystarczy złożenie formularza PIT-36.

Nowe terminy

Ci podatnicy, którzy rozliczają się w formie karty podatkowej lub wpłacają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, będą mieli teraz na to więcej czasu. Jak dotąd był to odpowiednio ostatni dzień stycznia i ostatni dzień lutego po danym roku podatkowym. Teraz będzie to 30 kwietnia.

JB Solutions — profesjonalna księgowość dla Ciebie

Wprowadzone zmiany oznaczają dla wielu osób konieczność przemyślenia optymalnej strategii — jak choćby rozważenia czy opodatkowanie skalą podatkową nie okaże się w tej sytuacji korzystniejsze. Warto sięgnąć po wsparcie profesjonalistów, by znaleźć najlepsze rozwiązanie i właściwie rozliczyć się w nadchodzącym roku. JB Solutions to kompleksowa oferta usług księgowo-doradczych dla firm. Zespół wspiera przedsiębiorców w księgowości, ale także kadrach i płacach, doradztwie podatkowym, fachowej obsłudze prawnej, a także doradztwie biznesowym. Zdobyte przez JB Solutions w trakcie dziesięcioletniej działalności doświadczenie i ekspercka wiedza, którą nieustannie trzeba aktualizować, może posłużyć także Tobie. Jeśli masz wątpliwości co do rozliczeń swojej firmy i zastanawiasz się, czy jest dla Ciebie lepsza strategia, sprawdź ofertę biura.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.