Menu

Założenie działalności gospodarczej – kroki i formalności

26 czerwca 2023 - Biznes
Założenie działalności gospodarczej – kroki i formalności

Artykuł partnera.

Myślisz o założeniu własnej działalności gospodarczej? To może być bardzo korzystny krok w rozwoju Twojej kariery zawodowej. Pamiętaj jednak, że otwarcie firmy wiąże się z kilkoma ważnymi formalnościami. Zobacz, co musisz zrobić, zanim wypełnisz formularz rejestracyjny i prześlesz go do urzędu.

Założenie działalności gospodarczej ­ – czy zawsze jest konieczne?

Najczęściej, aby wykonywać jakąkolwiek działalność zarobkową na własny rachunek, konieczne jest prowadzenie działalności gospodarczej. Istnieją jednak pewne wyjątki od tej zasady. Nie trzeba rejestrować się w CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej), jeżeli:

Jeśli spełniasz oba warunki, nie musisz zakładać firmy. Weź jednak pod uwagę, że mowa tutaj o dość małych kwotach, które łatwo przekroczyć. Jeśli planujesz rozwój biznesu, założenie działalności gospodarczej będzie konieczne. Jest ono również niezbędne, jeśli planujesz sprzedawać towary przez Internet, na przykład na Allegro (nie sporadycznie, a w ramach stałego zarobkowania).

Jak założyć działalność gospodarczą?

Zanim wypełnisz wniosek o założenie firmy, najpierw dobrze przemyśl, jak ma wyglądać Twoje przyszłe przedsiębiorstwo. Pierwszym krokiem jest wybór jego formy prawnej. Możesz zdecydować się na jeden z poniższych rodzajów działalności, czyli:

Kolejny etap to określenie, w jaki sposób masz zamiar rozliczać podatki od uzyskanych przychodów. Pamiętaj, że obowiązek fiskalny dotyczy każdego przedsiębiorcy. Takie zobowiązania musisz więc płacić zawsze, jednak możesz wybrać, w jakiej formie chcesz to robić. To ważna decyzja, ponieważ zależy do niej, ile faktycznie zostanie „w Twojej kieszeni” po odliczeniu wszystkich wydatków.

Do wyboru masz następujące formy opodatkowania firmy:

Jeśli nie wybierzesz żadnej formy opodatkowania, będziesz się rozliczał na zasadach domyślnych, czyli ogólnych (według skali podatkowej).

Założenie działalności gospodarczej online – jak to zrobić?

Formalności związane z zakładaniem firmy nie są skomplikowane. Wymagają wyłącznie wypełnienia jednego wniosku i przekazania go do urzędu. Co więcej, nie trzeba robić tego osobiście ani pocztą. Formularz CEIDG-1 można wypełnić przez Internet, bez wychodzenia z domu. Taki dokument stanowi przede wszystkim wniosek o wpisanie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Oprócz tego łączy on w sobie również następujące funkcje:

Jak widać, nie musisz wypełniać kilku dokumentów, ani odwiedzać poszczególnych urzędów. Wszystkie formalności wymagane do założenia działalności gospodarczej możesz przeprowadzić przy użyciu tylko jednego formularza.

Prowadzenie działalności gospodarczej a PKD

Jeśli już założyłeś działalność gospodarczą, pamiętaj, że możesz ją wykonywać w określonych ramach. Podejmowanie działania muszą być zgodne z kodami PKD, które podałeś w formularzu CEIDG-1. Na czym to polega?

Kod PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności) to numer odpowiadający konkretnemu rodzajowi działalności. Każda firma musi być oznaczona przynajmniej jednym kodem głównym, choć zwykle wybiera się ich więcej, aby nie ograniczać sobie możliwości podejmowania dodatkowych przedsięwzięć. Numery PKD wybiera się z ogólnodostępnego zestawienia.

W przypadku mniej typowych działalności, na przykład związanych z nowoczesnymi technologiami czy reklamą, precyzyjne dopasowanie kodów do działań, jakie masz zamiar podejmować, może nie być łatwe. Postaraj się jednak w sposób maksymalnie dokładny dobrać je do tego, czym będziesz się zajmować.

Założenie działalności gospodarczej pod względem formalnym nie jest trudne. Pamiętaj jednak, że wpis do CEIDG to dopiero początek Twojej przygody z biznesem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.