Menu

Wykończenie mieszkania krok po kroku

25 sierpnia 2021 - Budownictwo
Wykończenie mieszkania krok po kroku

Kupujesz mieszkanie? To fantastycznie! Zanim jednak razem z walizkami i całym dobytkiem, przekroczysz próg swojego wymarzonego “M”, konieczne będzie jego wykończenie. Sprawdź, jak zrobić to krok po kroku!

1. Przeróbki budowlane i instalacyjne

Zanim przystąpi się do prac wykończeniowych w nowym mieszkaniu, warto pomyśleć o ewentualnych przeróbkach budowlanych i instalacyjnych. Jeżeli chcesz wyburzyć ścianki działowe lub przenieść położenie włączników i gniazdek, to najlepszy moment, aby wykonać wszelkie zmiany. Dodatkowo na tym etapie warto przemyśleć kwestie ustawienia wyposażenia kuchennego i łazienkowego.

Niektórzy deweloperzy oferują możliwość wprowadzenia zmian w mieszkaniu na życzenie klienta, wtedy powyższych prac nie trzeba wykonywać we własnym zakresie. Zanim zdecydujesz się na zakup, dowiedz się jak to wygląda w mieszkaniu, które masz na oku.

2. Wykończenie ścian i sufitów

Gdy ściany w mieszkaniu nie są idealnie równe, można pokryć je gładziami gipsowymi, które nadają im elegancki wygląd. Jeżeli mieszkanie było używane, konieczne może być zerwanie starych tapet, boazerii. Na tym etapie przeprowadza się także wykończenie sufitów. Poza zwykłymi gładziami do wyboru są sufit podwieszany i efektowne zabudowy z punktami i taśmami świetlnymi.

3. Kładzenie materiałów podłogowych

Panele podłogowe, płytki ceramiczne czy wykładzina? Po wykończeniu ścian i sufitów przychodzi czas na podłogi. Asortyment materiałów podłogowych jest spory, dlatego można dopasować je indywidualnie do przeznaczenia pomieszczenia i swojego gustu. Ważne jest, aby do tego kroku przejść po wykończeniu ścian – dzięki temu unikniemy niepotrzebnych poprawek i ewentualnych usterek podłogi.

4. Montaż drzwi wewnętrznych

Drzwi wewnętrzne montuje się najczęściej po wykonaniu ścian, sufitów i podłóg. W mieszkaniach z rynku pierwotnego drzwi nie są montowane w standardzie, natomiast w lokalu używanym można wymienić je na nowe, chociaż często wymaga to sporego nakładu prac. Warto jednak podjąć decyzję w trakcie remontu, zanim się wprowadzimy.

5. Malowanie ścian

Ponadczasowa biel, a może modne tapety ze wzorem botanicznym? Gdy wszystkie „brudne” roboty już się zakończyły, nadchodzi czas na ostateczne wykończenie ścian. Ściany w nowym mieszkaniu od dewelopera dają najszersze możliwości. Mogą być wykończone różnorodnymi farbami, tapetami, cegłą czy kamieniem. Ty wybierasz!

6. Montaż osprzętu elektrycznego i oświetlenia

Po zajęciu się ścianami należy zamontować na nich gniazdka i włączniki elektryczne. Na tym etapie instaluje się także lampy – sufitowe, ścienne.

7. Sprzęty, meble i dekoracje

Ostatni etap włącza zainstalowanie sprzętów, ustawienie mebli i udekorowanie pomieszczeń przed przeprowadzką. Jest niewątpliwie najprzyjemniejszy etap remontów.

W łazience montuje się prysznic lub wannę, umywalkę, miskę WC, natomiast w kuchni zabudowę meblową ze sprzętami jak kuchenka, piekarnik, lodówka, zmywarka i okap. Wraz z instalacją urządzeń rozmieszcza się także meble i dekoracje. Nowe mieszkanie deweloperskie jest wtedy jak czysta kartka papieru, na którą można przelać swój pomysł na wnętrze.

Osobom poszukującym nowego mieszkania, Oława oferuje wiele ciekawych inwestycji w atrakcyjnych lokalizacjach. Z aktualnie dostępnymi mieszkaniami od deweloperów można zapoznać się bliżej na ich stronach internetowych.

Jedna myśl nt. „Wykończenie mieszkania krok po kroku

Irek Lipa

Ta część budowy jest moim zdaniem najbardziej czasochłonna i może trwać najdłużej.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.