Menu

Sterowanie domem – możliwości inteligentnych instalacji

24 września 2019 - Technologia
Sterowanie domem – możliwości inteligentnych instalacji

W domu każdego z nas liczy się przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo. Lubimy wszelkie udogodnienia, które sprawiają, że codzienne życie staje się łatwiejsze. Nic zatem dziwnego, że systemy automatyki domowej cieszą się coraz większą popularnością. Dzięki nim z dowolnego miejsca na świecie możemy sterować poszczególnymi elementami wyposażenia czy instalacją elektryczną – a to zapewnia zarówno spokój, jak i ochronę.

Jak działają systemy bezprzewodowego sterowania domem?

Wbrew pozorom pozwolenie sobie na instalację takiego systemu nie wymaga dużych nakładów finansowych. Na dodatek, mimo wykorzystania zaawansowanych technologii, sterowanie budynkiem może być naprawdę bardzo proste. Wszystko opiera się na tym, że urządzenia funkcjonujące w takim systemie są w stanie wykrywać siebie nawzajem. Użytkownik ma stały dostęp do najważniejszych informacji: zna dokładny stan danego urządzenia, otrzymuje komunikat po wykonanym poleceniu i może dowolnie modyfikować działania. Sterowanie odbywa się przy pomocy pilota, jednak system może być też obsługiwany poprzez telefon czy tablet. W razie potrzeby można stale dodawać kolejne elementy, które będą działały dzięki takiej automatyce.

System automatyki domowej – do czego możemy go wykorzystać?

Pod tym względem możliwości są właściwie nieograniczone. Do podstawowych funkcji takich systemów można zaliczyć zdalne obsługiwanie bramy, drzwi i okien. Dzięki temu nie musimy nawet czekać na to, aż będziemy mogli wjechać na podwórko; brama zacznie otwierać się wcześniej. Jednocześnie w każdej chwili możemy kontrolować, czy po wyjściu na pewno pozamykaliśmy wszystkie okna, a jeśli zajdzie taka potrzeba – możemy wpuścić do domu kogoś, kto np. zapomniał swojego klucza. W razie gdyby nastąpiła próba sforsowania drzwi, zostaniemy o tym natychmiast powiadomieni.

Dodatkowo możemy zautomatyzować oświetlenie, żaluzje w oknach, ogrzewanie czy klimatyzację. Mogą albo uruchamiać się o określonej porze, albo reagować na polecenia na bieżąco. Nie musimy się zatem przejmować chociażby regularnym podlewaniem trawnika, skoro możemy poprzez smartfona włączyć zraszacze lub ustawić je tak, by zawsze działały o tej samej porze. System synchronizuje się też z czujnikami dymu lub wykrywającymi wyciek gazu. Możemy zatem zareagować od razu, gdyby w trakcie naszej nieobecności w domu zaczęło dziać się coś złego.

Czy korzystanie ze zdalnego sterowania domem jest bezpieczne?

Mimo że automatyczne sterowanie budynkiem niesie ze sobą wiele zalet, to jednocześnie, co całkiem naturalne, wiąże się także z wątpliwościami w kwestii bezpieczeństwa. Z jednej strony mamy cały czas pod kontrolą wszystko, co dzieje się w domu, nawet jeśli cały dzień siedzimy w pracy albo gdzieś wyjechaliśmy. Nikt, kto nie ma klucza albo dostępu do systemu nie będzie w stanie dostać się do środka. Mimo to pojawiają się objawy przed atakami hakerskimi, które mogłyby przejąć sterowanie. Dlatego, by mieć pewność, że nie dojdzie do żadnego włamania, wybierajmy systemy jedynie od sprawdzonych producentów, którzy specjalizują się w tego typu technologiach. Podczas zakupu warto dopytać o zabezpieczenia, które chronią przed ingerencją z zewnątrz.

Artykuł przygotowany przez firmę Magia Dźwięku zajmującą się projektowaniem i wykonawstwem systemów automatyki budynkowej, nagłośnieniowych, oświetleniowych, audiowizualnych oraz konferencyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.