Menu

Rekuperacja czy może klimatyzacja? Co sprawdzi się lepiej?

4 listopada 2021 - Budownictwo
Rekuperacja czy może klimatyzacja? Co sprawdzi się lepiej?

Czyste i świeże powietrze w domu nie powinno być przywilejem, a koniecznością. Zatem, aby je zapewnić należy zastosować odpowiedni system wentylacji. Rekuperacja może zagwarantować utrzymanie określonej temperatury, a w pewnych warunkach nawet jej niewielkie obniżenie. To łączy ją z klimatyzacją. Jednak działanie i rola obydwu systemów zasadniczo się różni. Zatem co lepiej się sprawdzi – rekuperacja czy klimatyzacja?

Rekuperacja z odzyskiem ciepła może zapewniać niższą temperaturę latem

Nowoczesna rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna wyposażona jest w wymiennik ciepła, który gwarantuje jej efektywność. Wymienniki ciepła dostępne w ramach różnych ofert to krzyżowe, obrotowe, przeciwprądowe i spiralno-przeciwprądowe. Ze względu na wydajność, a także nie mieszanie się strumieni powietrza zużytego ze świeżym najlepsze są dwa ostatnie. Spiralno-przeciwprądowy dodatkowo eliminuje efekt szronienia. Rekuperacja zimą gwarantuje odzysk ciepła, który zapewnia obniżenie strat ciepła nawet o 50%. Ponadto dostarczane powietrze jest oczyszczane co jest dodatkową zaletą. Z kolei latem system by-pass sprawia, że pobierane powietrze nie jest dodatkowo ogrzewane i dzięki zwiększeniu przepływu powietrza np. w godzinach wczesnoporannych, możliwe jest obniżenie temperatury w budynku o kilka stopni. Trzeba jednak zaznaczyć, że takie rozwiązanie nie zastąpi standardowej klimatyzacji w budynku.

Klimatyzacja może nie tylko chłodzić, ale również dogrzewać pomieszczenia

Choć większość osób montuje klimatyzację typu split lub multisplit po to, aby ochłodzić pomieszczenia latem, to jednak klimatyzacja poza mocą chłodniczą, posiada również moc grzewczą na nieco wyższym poziomie. Dzięki temu może bez problemu w okresie jesienno-zimowym dogrzewać pomieszczenie, w którym znajduje się jednostka wewnętrzna. Kiedy nie ma jeszcze srogich zimowych temperatur może sprawdzić się jako uzupełnienie systemu ogrzewania. Co ciekawe nowoczesne klimatyzatory mogą być bardziej wydajne od grzejników elektrycznych, to znaczy pobierają mniej energii w czasie pracy. Koszty mogą być nawet o 60-80% niższe niż w przypadku dogrzewania grzejnikami elektrycznymi. Zatem jest to spora oszczędność i dodatkowy powód, dlaczego warto mieć klimatyzację w swoim domu. Klimatyzacja nie odzyska jednak ciepła uciekającego z budynku przez mostki termiczne czy wentylację. Takie działanie ma tylko rekuperacja. Wymienniki ciepła stosowane w rekuperatorach mogą działać na poziomie wydajności sięgającej nawet 90%, co sprawia, że energii cieplnej marnuje się naprawdę niewiele. Oczywiście wszystko zależy od projektu całej instalacji, poprowadzenia przewodów wentylacyjnych w taki sposób, że energia nie jest nadmiernie wytracana.

Które urządzenie skuteczniej oczyści mieszkanie z alergenów i zanieczyszczeń? Dlaczego filtry mają duże znaczenie dla prawidłowego działania wymienników ciepła i klimatyzacji?

Jak wiadomo zarówno w klimatyzatorach, jak i rekuperatorach stosuje się filtry. Są one wymieniane bądź też czyszczone co pewien czas i zapewnia to obieg świeżego i oczyszczonego powietrza. Ze względu na istotę działania, a także obecność anemostatów czy czerpni, na której nierzadko także zakłada się filtr, bardziej efektywny, jeśli chodzi o oczyszczanie powietrza wydaje się system rekuperacji. Oczyszczanie powietrza zwłaszcza z cząstek stałych, ale i bakterii czy wirusów podnosi jakość działania wymienników ciepła. Do pomieszczeń może trafiać powietrze ogrzane lub schłodzone, a także oczyszczone. To podnosi sprawność całego systemu wentylacji. Oczywiście konserwacja klimatyzacji też jest niezbędna, bo w innym przypadku tworzą się szkodliwe dla zdrowia patogenty, choćby groźne grzyby czy bakterie, np. te powodujące chorobę legionistów.

Czy należy wybierać pomiędzy rekuperacją a klimatyzacją?

Ze względu na odmienne zastosowanie i inne działanie nie należy wybierać pomiędzy rekuperacją a klimatyzacją. Oczywiście nie zawsze jest możliwość zastosowania rekuperacji, np. gdy ogrzewa się przy użyciu kotła z otwartą komorą spalania. Rekuperację można stosować w połączeniu z pompą ciepła, kotłem kondensacyjnym z zamkniętą komorą spalania lub ogrzewaniem elektrycznym. Klimatyzator powoduje obróbkę powietrza, a rekuperator jego wymianę, a to zasadnicza różnica. Klimatyzacja może być stosowana jako uzupełnienie systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Jeśli zależy Ci konkretnie na obniżeniu rachunków za ogrzewanie, a ponadto wymieniasz źródła ciepła na bardziej ekologiczne, wybierzesz rekuperację. Gdy bardziej zależy Ci na chłodzeniu latem, a jedynie dogrzewaniu jednego z pomieszczeń zimą – klimatyzacja się sprawdzi. Nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć obydwa systemy

Jedna myśl nt. „Rekuperacja czy może klimatyzacja? Co sprawdzi się lepiej?

Mariusz

Szukałem takich informacji. Długo się zastanawiałem między tymi wariantami co będzie najlepsze dla mnie i na szczęście znalazłem odpowiedz. Dzięki!

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.