Menu

Okna- bo wybór wcale nie jest łatwy

3 kwietnia 2019 - Budownictwo
Okna- bo wybór wcale nie jest łatwy

Wybór okien, wcale nie jest łatwy. Tutaj nie można pozwolić sobie na błędy, gdyż mogą one być naprawdę kosztowne. Otóż źle dobrane nie tylko zaburzają estetykę wizualną, ale również przyczyniają się do zdecydowanie większych rachunków. Decyzja musi być więc przemyślana, a nie podjęta pod wpływem impulsu.

Błędy, ah te błędy

Bądźmy szczerzy, chyba każdy z nas zakupił już coś, co nie specjalnie było przydatne. Nowe buty, które okazują się nie wygodne, czy sweter, który przestał się nam podobać, są tak naprawdę mało istotne. Z kolei, gdy zakupimy okna, to nie możemy pozwolić sobie na błędy. Te zazwyczaj wiążą się z bardzo dużym zużyciem ogrzewania, a jak wiadomo koszty tego są horrendalne. Zatem warto zwrócić uwagę na izolacyjność ciepła, w tym przypadku zasada jest taka: im niższy współczynnik przenikania ciepła, tym okna lepiej utrzymują temperaturę. Warto również zwrócić uwagę na izolację akustyczną. Szczególnie mieszkając w miejscach blisko drogi, czy placów zabaw izolacja akustyczna jest bardzo istotna.

Kiedy okna wymagają wymiany?

Wiadomo, że zakup okien to największych przyjemności nie należy. Jednak nie można tego przekładać w nieskończoność. Chyba, że lubimy wilgoć i wysokie rachunki. Ale tak poważnie, zakup to duża inwestycja. Cóż cennik okien jest naprawdę różny. Jednak przejdźmy do tego kiedy należy zdecydować się na wymianę okien, otóż warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Jeżeli mamy problem z ich otwieraniem, ale i zamykaniem, to już pierwszy zwiastun. Również problemem są pojawiające się drzazgi, co oczywiście dotyczy okien drewnianych, starej klasy. Również dużym problemem jest przeciekanie okien, a także co rok rosnące rachunki. W przypadku okien drewnianych wymianę należy rozważyć już po 10 latach.

Okna PCV, a może drewniane?

Okna PCV są zdecydowanie trwalsze niż okna drewniane. Przede wszystkim lepiej utrzymują ciepło. W przeciwieństwie do modeli drewnianych nie wymagają malowania, czy konserwacji co kilka lat. Okna PCV nie wymagają również przeglądów. Przy zakupie okien trzeba też pamiętać, aby dobrać odpowiednie modele do klimatu. Otóż w Polsce klimat mamy cały czas taki sam, jednak np. nad morzem wilgotność powietrza, jest zdecydowanie większa niż na Śląsku, stąd najbardziej uniwersalne wydają się być okna z PCV. Przy wyborze warto dodatkowo zwrócić uwagę na ilość szyb, otóż tutaj zasada jest stosunkowo prosta, im więcej tym lepiej.

A może okna antywłamaniowe?

Tutaj wszystko zależy od naszych preferencji oraz gustu. Przede wszystkie okna antywłamaniowe zazwyczaj mają też lepsze parametry akustyczne, ale również lepiej utrzymują ciepło. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Najlepiej sprawdzą się szyby o odporności od P1 do P4. Istotne znaczenie mają również okucia ram. Warto też zainwestować we wzmocnioną konstrukcję oraz specjalną powłokę zapobiegającą stłuczeniu szyb. Sprawdzi się ona również podczas bardzo trudnych warunków atmosferycznych.

Przy wyborze okien warto przemyśleć swoją decyzję, aby nie popełnić błędu, ale również nie przepłacić. Zatem decyzja musi być w pełni przemyślana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.