Menu

Najważniejsze cechy sprężarek śrubowych

25 stycznia 2021 - Budownictwo
Najważniejsze cechy sprężarek śrubowych

Sprężanie powietrza wykorzystywane jest w wielu branżach, i to nie tylko w wielkich zakładach przemysłowych, ale też w niewielkich firmach produkcyjnych bądź usługowych. W zależności od rodzaju działalności wybierany jest określony typ sprężarki. Wśród nich jest sprężarka śrubowa – jakie są zasady jej działania?

Czym jest sprężarka śrubowa?

To rodzaj sprężarki, w której do sprężania gazu dochodzi wskutek zmniejszania się przestrzeni pomiędzy dwiema śrubami. O wartości sprężu decyduje konstrukcja sprężarki: długość śrub, ich średnica, liczba zwojów, wysokość linii śrubowej, jakość uszczelnienia pomiędzy wirnikami oraz obudową.

Wykorzystywane w przemyśle sprężarki śrubowe pracują najczęściej w zakresie mocy od 2,2 do 250 kW, a ciśnienie osiąga wartość średnio 7-13 barów. Konstrukcja jest zwykle jednostopniowa, choć możliwe jest zastosowanie dwóch oddzielnych stopni śrubowych zamontowanych na wspólnej ramie.

Jak pracuje sprężarka śrubowa?

Sprężarka zasysa powietrze z otoczenia. Pozyskane w ten sposób powietrze przechodzi przez filtr i dopiero gdy zostanie oczyszczone, trafia do stopnia śrubowego, w którym zostaje sprężone. Powietrze miesza się z olejem, dzięki czemu wewnętrzne elementy sprężarki mają zapewnione odpowiednie smarowanie. Kolejnym krokiem jest przepływ mieszaniny do separatora, gdzie drobinki oleju zostają oddzielone od powietrza. Po tym procesie powietrze nie jest jeszcze idealnie czyste, dlatego przechodzi przez kolejny filtr, a następnie przez zawór ciśnienia, a na końcu trafia do chłodnicy

W niektórych branżach niedopuszczalna jest nawet niewielka ilość oleju w sprężonym powietrzu, dlatego stosowane są tam sprężarki śrubowe bezolejowe, na przykład od firmy Aerzen. W tego typu sprężarkach tak samo dwa obracające się wirniki sprężają powietrze, ale na skutek zastosowania specjalnych uszczelnień olej znajdujący się w sprężarce nie przenika do sprężonego powietrza.

Gdzie stosowane są sprężarki śrubowe?

Sprężarki śrubowe mogą zostać wykorzystane w niemal każdej instalacji przemysłowej. Znajdują zastosowanie w kolejnictwie, lotnictwie, przemyśle morskim, maszynowym, metalurgicznym, mogą służyć do zasilania maszyn budowlanych.

Tam, gdzie jakość sprężonego powietrza ma kluczowe znaczenie, czyli na przykład w branży medycznej, farmaceutycznej, elektronicznej, optycznej, spożywczej, stosowane są sprężarki bezolejowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.