Menu

Na czym polega konserwacja instalacji mediów domowych?

6 listopada 2019 - Budownictwo
Na czym polega konserwacja instalacji mediów domowych?

Każdy z nas posiada w domu dostęp do energii elektrycznej, wody bieżącej, niektórzy także gazu. Są to najbardziej podstawowe media, które ułatwiają nam codzienne życie i funkcjonowanie. By jednak wszystko zawsze działało prawidłowo, instalacje te powinny być poddawane regularnej konserwacji. Dziś dowiemy się na czym takie działania polegają i dlaczego tak ważne jest, by regularnie zlecać ich przeprowadzanie.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo. Ulatniający się gaz to możliwość zatrucia się lub wybuchu. Niesprawna wentylacja może z kolei doprowadzić do zatrucia czadem. Problemy z elektryką do zagrożenie pożarem bądź porażeniem. Natomiast nieszczelna instalacja hydrauliczna może z łatwością przyczynić się do zalania mieszkania i sporych strat w mieniu. Dlatego też stanu powyższych systemów trzeba regularnie doglądać. Robią to firmy, które prowadzą usługi konserwacyjne, a naszym zadaniem jest regularne zapraszanie ich pracowników do naszego domu. W przypadku mieszkania na osiedlu bloków wielorodzinnych, często fachowców przysyła do nas sama spółdzielnia. Wtedy nie musimy martwić się tym samodzielnie, jednak pamiętajmy by zawsze otworzyć im drzwi.

Prace przy przeglądzie i naprawie ewentualnych usterek wyglądają inaczej przy każdej instalacji. Gdy przeprowadzana jest konserwacja elektryki, pracownik dokręca luźne połączenia w puszkach, sprawdza czy przewody są w odpowiedni sposób podłączone do gniazdek, lamp, oraz do głównych bezpieczników. Sprawdzany jest także stan samej instalacji, poprzez fachowe testy, takie jak sprawdzenie impedancji pętli zwarcia czy też rezystancji izolacji. Konserwacja wentylacji leży w gestii kominiarza, on też często dokonuje sprawdzenia szczelności instalacji gazowej za pomocą specjalnego urządzenia, które alarmuje gdy substancja ta gdzieś się ulatnia. Podczas wizyty odbywa się czyszczenie przewodów kominowych i wentylacyjnych, co zapewnia ich drożność.

Stosunkowo najmniejsze zagrożenie to wyciek wody z instalacji hydraulicznej, jednak wciąż może to spowodować zalanie naszego mieszkania lub sąsiada i straty w mieniu. By nie kusić losu, zaprośmy raz na kilka lat wodociągowca, który przejrzy stan całej instalacji, wykona próby ciśnieniowe, wymieni przeciekające uszczelki. Dobrze utrzymane instalacje mediów domowych zapewnią nam komfort życia i spokojny sen.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.