Menu

Na co zwracać uwagę podczas wyboru odpowiedniego zasilacza?

1 marca 2022 - Budownictwo
Na co zwracać uwagę podczas wyboru odpowiedniego zasilacza?

W dzisiejszych czasach większość z nas na co dzień korzysta z komputerów i innych urządzeń funkcjonujących w oparciu o energię elektryczną. Za dostarczanie do nich prądu odpowiadają zasilacze, które dostosowują napięcie do wymagań konkretnego układu. Przy wyborze takiego rozwiązania trzeba koniecznie wziąć pod uwagę kilka niezwykle ważnych parametrów — zostaną one pokrótce omówione w dalszej części artykułu.

Przezorność to kwestia priorytetowa

Kupując zasilacz, w pierwszej kolejności zainteresujmy się zastosowanymi w nim zabezpieczeniami. Przed nadmiernie wysokim napięciem wyjściowym najlepiej chroni OVP aktywowane w momencie przekroczenia dopuszczalnej wartości o 15%. Z kolei przypadkowemu przeciążeniu skutecznie zapobiega OCP, które w razie zagrożenia automatycznie wyłącza urządzenie.

Na uwagę zasługuje też system SCP reagujący w chwili wystąpienia poważnego zwarcia w obwodzie samego komputera. Dzięki niemu ryzyko uszkodzenia poszczególnych podzespołów zostaje zminimalizowane. Ogromne znaczenie ma ponadto układ korekcji współczynnika mocy, przeznaczony do ograniczania tzw. prądów biernych, a tym samym zapewniania niskiej temperatury. Warto postawić zwłaszcza na układ aktywnego PFC w zakresie 0,90-0,99, bazujący na bieżącym zapotrzebowaniu na energię i samoczynnie się przełączający.

Obciążenie maksymalne decyduje o sprawności

Zasilacze dostępne na naszym rynku różnią się pod względem linii dystrybucji energii oraz przypisanych im maksymalnych obciążeń. Godna polecenia jest w szczególności pojedyncza linia +12 V, określana mianem single rail. Powinna oferować krańcowe obciążenie na poziomie aż 95-100 procent, co wpłynie na prawidłowe funkcjonowanie komputera lub innego sprzętu.

Nie zapomnijmy również o zweryfikowaniu jakości głównego przewodu pod kątem wytrzymałości, przekroju i długości. Wszystkie wymienione kryteria przekładają się bezpośrednio na komfort użytkowania zasilacza. Najlepiej sprawdzi się kabel mierzący co najmniej 8 metrów i mający grubość około 5 milimetrów. Jeśli chodzi o płaszcz zewnętrzny, to strzałem w dziesiątkę okaże się z pewnością tworzywo syntetyczne, które jest odporne na ścieranie i promieniowanie UV, a jednocześnie wystarczająco elastyczne.

Moc musi być kompatybilna z danym systemem

Każdy nowoczesny sprzęt elektryczny wymaga określonej mocy ciągłej, czyli ilości energii. W przypadku konstrukcji o niskiej lub średniej wydajności doskonałym rozwiązaniem są zasilacze generujące między 400 a 600 W, natomiast konstrukcje najbardziej wydajne potrzebują zasilaczy oferujących nawet 600-750 W.

Istotnym udogodnieniem jest także wentylator RGB odpowiadający bezpośrednio za efektywne chłodzenie całego układu. Trzeba mieć bowiem na uwadze, że spora część mocy zamienia się w ciepło, które bardzo negatywnie wpływa na pracę poszczególnych komponentów (spowalnia obsługę procesów). Świetnie spisze się model z automatyczną regulacją prędkości obrotowej. Na koniec należy jeszcze zwrócić uwagę na rodzaj i liczbę złącz. Do zasilania standardowego CPU przydadzą się minimum 3 złącza po 4pin, charakterystyczne dla urządzeń od uznanych producentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.