Menu

Leczenie All on 4 – co to za metoda?

8 stycznia 2020 - Zdrowie
Leczenie All on 4 – co to za metoda?

All on 4 jest jedną z najnowocześniejszych metod pozwalających w szybki sposób odbudować utracone uzębienie w szczęce lub żuchwie. Są to 4 implanty zębowe, na których osadza się protezę. To alternatywne rozwiązanie dla tradycyjnych uzupełnień protetycznych.

Metoda All on 4

Leczenie metodą All on 4 zostało opracowane przez doktora Paulo Malo, portugalskiego stomatologa. Tę metodę stosuje się w celu odbudowania uzębienia u osób, które z różnych przyczyn utraciły swoje naturalne zęby i nie chcą nosić tradycyjnej protezy zębowej. Technika All on 4 to prosty, szybki i bezpieczny sposób na uzyskanie pięknego uśmiechu.

Metoda All on 4 polega na wszczepieniu czterech implantów stomatologicznych w kość szczęki lub żuchwy oraz umocowaniu na nich protezy (najczęściej z zębami wykonanymi z porcelany) przy pomocy zatrzasków. Takie działanie gwarantuje pełną stabilizację i eliminuje problemy z wysuwaniem się protezy, co zdecydowanie wpływa na komfort pacjenta.

Największą zaletą metody All on 4 jest to, że leczenie odbywa się podczas jednej wizyty. Łącznie z konsultacją kwalifikacyjną i kontrolną są to 3 spotkania ze stomatologiem. Najpierw specjalista ocenia stan jamy ustnej oraz wykonuje niezbędne badania obrazowe (zdjęcie rentgenowskie szczęki, symulację laserem wewnątrzustnym). Następnie umawia pacjenta na zabieg wszczepienia implantów i założenie protezy.

U kogo stosuje się metodę All on 4?

Metodę All on 4 stosuje się u osób z całkowitym bezzębiem lub ubytkami w uzębieniu. Rozważa się ją u pacjentów, którzy:

Niestety metoda All on 4 nie jest przeznaczona dla wszystkich pacjentów. Techniki nie stosuje się w przypadku osób chorujących na cukrzycę, będących w trakcie leczenia onkologicznego, z wyniszczeniem organizmu oraz u kobiet w ciąży.

Czy leczenie metodą All on 4 jest bolesne?

Leczenie metodą All on 4 jest przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym (a w niektórych przypadkach także pod narkozą). Dzięki temu zmniejsza się dyskomfort pacjenta w trakcie wykonywania zabiegu, a ryzyko wystąpienia dolegliwości bólowych zredukowane jest do minimum.

Umiarkowany ból może pojawić się po zabiegu, kiedy ustąpi działanie środków znieczulających. Zwykle ma to miejsce dopiero na drugi dzień i nie powinno stanowić powodu do niepokoju. W celu złagodzenia dolegliwości bólowych należy przyjąć środki przeciwbólowe (stomatolog może wydać na nie receptę).

Jak dbać o zęby po leczeniu metodą All on 4?

Po leczeniu metodą All on 4 należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza. Bardzo ważne jest, aby zgłaszać się na regularne kontrole stomatologiczne (co 6 miesięcy) i profesjonalne oczyszczanie jamy ustnej.

Poza tym istotna jest codzienna higiena. O protezę należy dbać, jak o naturalne zęby, czyli szczotkować dwa razy dziennie miękką szczoteczką i nicią dentystyczną. Dostępne są także specjalne szczoteczki, które ułatwiają dotarcie do trudno dostępnych miejsc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.