Menu

Kratka wentylacyjna wywiewna, czyli niezbędny element systemu wentylacji

3 sierpnia 2023 - Budownictwo
Kratka wentylacyjna wywiewna, czyli niezbędny element systemu wentylacji

System wentylacyjny to instalacja, która jest niezbędna w każdym budynku i obiekcie użytkowym. Składa się z wielu elementów o różnym poziomie skomplikowania. Kratka wentylacyjna wywiewna wydaje się jednym z elementów najprostszych, jednak ma istotne znaczenie względem systemu. Wyjaśniamy, czym jest kratka wywiewna do wentylacji, jakie pełni funkcje oraz jakimi kryteriami kierować się przy wyborze odpowiedniego produktu.

Czym jest kratka wentylacyjna wywiewna?

Najprościej rzecz ujmując, kratka wentylacyjna wywiewna jest elementem konstrukcyjnym kanału wentylacyjnego. Element ten stanowi zamknięcie kanału – zarówno od wewnątrz, jak i z zewnątrz. Tym samym wyróżniamy kratki zewnętrzne i wewnętrzne. Jednak to niejedyne rozróżnienie elementów z tej kategorii. Istotnym kryterium podziału jest też kierunek ułożenia kratki. W tej kwestii wszystko zależy od przebiegu kanału wentylacyjnego. Stąd też wyróżniamy kratki wentylacyjne wywiewne sufitowe i ścienne.

Do czego służy kratka wentylacyjna ścienna lub sufitowa?

Głównym zadaniem kratki wentylacyjnej jest zwykle estetyczne zamknięcie kanału. Niezagospodarowany otwór w ścianie czy w suficie z pewnością nie prezentuje się atrakcyjnie. Solidnie wykonane, pomalowane konstrukcje zdecydowanie poprawiają estetykę danego pomieszczenia, w którym kanał ma swoje zakończenie. Co istotne, możliwy jest wybór elementu w kolorze dopasowanym do danego wnętrza lub fasady budynku. Zawsze trafionym wyborem jest też montaż elementu w uniwersalnej barwie białej. W kolorze białym dostępne są na rynku wytrzymałe kratki wentylacyjne wywiewne z serii 170 od firmy BH-Res.

Ponadto kratki wentylacyjne oprócz walorów estetycznych i praktycznych spełniają również istotną funkcję, ograniczając bezpośredni i nagły przepływ powietrza, aby wymiana nie następowała w zbyt szybkim tempie. Skutkowałoby to ciągłymi przeciągami oraz zaburzeniem pracy systemu wentylacyjnego.

Kratki wentylacyjne wywiewne sufitowe i ścienne – materiał wykonania

Wybór materiału do produkcji przedmiotów wymaga określenia funkcji tych elementów oraz czynników, które będą na nie oddziaływać. Podobnie jest w przypadku kratek wywiewnych. Powyżej wyjaśniliśmy już, jakie zadania pełnią kratki. Jednak jakie czynniki im zagrażają?

Kratka wentylacyjna wywiewna, czy to ścienna, czy też sufitowa, narażona jest na ciągłe oddziaływanie wysokiego ciśnienia powietrza. Oznacza to nic innego, jak ekspozycję na znaczne obciążenie mechaniczne. Tym samym omawiane elementy powinny być wykonywane z materiałów odpornych na ten czynnik. Wspomniane wcześniej kratki z serii 170 marki BH-Res są wykonane w całości ze stali. Jak powszechnie wiadomo, jest to jeden z najbardziej wytrzymałych stopów metalowych, doskonale znoszący nawet największe obciążenia. Wybór elementu z takiego materiału zmniejsza również ryzyko zniszczenia kratki wskutek uszkodzeń mechanicznych lub eksploatacji.

Warto mieć na uwadze fakt, że kratka ma kontakt z powietrzem mogącym zawierać rozmaite zanieczyszczenia. Co więcej, powietrze wywiewane z budynku posiada zmienną temperaturę. Tym samym materiał wykonania elementu zamykającego kanał wentylacyjny musi być odporny na działanie zanieczyszczeń, w tym na zabrudzenia, a także na zmienne warunki w zakresie temperatury otoczenia. Stalowa kratka wentylacyjna wywiewna od BH-Res jest malowana proszkowo. Oznacza to, że nie tylko zachowuje wysoką estetykę, ale za sprawą warstwy ochronnej zabezpieczającej stal, nie ulega też zniszczeniom wskutek oddziaływania zanieczyszczeń bądź skrajnych temperatur.

Kratka wentylacyjna wywiewna to niepozorny, jednak istotny element niemal każdego systemu wentylacyjnego. Warto zatem wybrać produkt o dobrej jakości, który będzie odpowiednio pełnił swoje funkcje. Polecamy więc zdecydować się na produkt o wysokich parametrach, oferowany przez uznaną markę, jak kratki z serii 170 od BH-Res.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.