Menu

Klasyka kontra nowoczesność – o modowych trendach w kilku…nastu zdaniach

4 października 2021 - Wnętrza
Klasyka kontra nowoczesność – o modowych trendach w kilku…nastu zdaniach

Przeglądając katalogi meblowe można zauważyć, że pewne trendy są swoistą klasyką, zatem są ponadczasowe, a inne są próbą wprowadzenia do aranżacji i designu użytkowego czegoś nowego. Tak jest w przypadku modułowych meblościanek, w których każdy element tworzy spójną całość, a jednak nie są skręcone razem. Jakie modowe trendy można jeszcze zauważyć i czy klasyka musi stać w opozycji do nowoczesności?

Tapety ach te tapety – klasyczne kontra nowoczesne rozwiązania

Kiedyś wydawało się, że tapety są reliktem przeszłości. Jednak wiele zmieniło się wraz z rozwojem technologicznym. Tapety mogą mieć nie tylko fantazyjne wzory, ale również większą trwałość, włączając w to odporność na zabrudzenia, czy możliwość czyszczenia na mokro. Kiedyś zmiana aranżacji w przypadku tapet wymagała ich zdzierania i pozbywania się resztek kleju. Nowoczesne tapety winylowe mają warstwę flizelinową, która pozostaje na ścianie i może stanowić podkład dla nowej tapety. Zatem tradycyjne tapety papierowe są często wypierane przez winylowe czy tapety z włókna szklanego, tym bardziej że sprawdzają się one nawet w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Tapeta zatem już nas nie ogranicza czy nie zniechęca do zmian aranżacyjnych, bo łatwiej się jej pozbyć, a i wybór wzorów jest ogromny. Dlatego tapety wracają do łask.

Klasyczne łóżka kontra rozkładane wypoczynki do sypialni – na co warto postawić?

Tradycyjna sypialnia wyposażana była w klasyczne łóżko drewniane lub tapicerowane, do którego trzeba było dobrać stelaż i materac. Takie rozwiązanie jest ciągle popularne, tym bardziej, jeśli tworzy się wnętrze w stylu, gdzie najlepiej ono pasuje. Mowa tu np. o aranżacji rustykalnej czy prowansalskiej. Co jednak sprawdzi się w typowo nowoczesnych przestrzeniach? Można postawić na łóżko na postumencie, np. okrągłym wyposażone dodatkowo w stoliki nocne. Jednak ciekawym wyborem, zwłaszcza tam, gdzie sypialnia pełni także funkcję salonu czy pokoju dziennego jest rozkładany wypoczynek – sofa lub narożnik. Ostatnio popularne jest zwłaszcza to drugie rozwiązanie. Jeśli rzeczywiście tworzy się pokój wielofunkcyjny to będzie to lepszy wybór. Natomiast do klasycznej sypialni jednofunkcyjnej lepiej sprawdzi się łóżko z klasycznym materacem. Istotne znaczenie ma tutaj dobór samego materaca, który powinien być elastyczny i dopasowywać się do kręgosłupa w czasie snu. Dobrze sprawdzają się modele kieszeniowe z punktami podparcia dla różnych partii pleców. To na pewno nowoczesne i pro zdrowotne rozwiązanie.

Komody z uchwytami czy komody nowoczesne bez uchwytów? Które rozwiązanie będzie lepsze?

Warto przyjrzeć się także trendom dotyczącym komód. Tradycyjne wyposażone w klasyczne uchwyty są wypierane przez komody nowoczesne z gładkim frontem. Tutaj otwieranie szuflad i półek jest możliwe dzięki frezowaniom bądź zastosowaniu specjalnych siłowników, które wypychają szufladę w momencie przyciśnięcia drzwiczek. Komody nowoczesne bez klasycznych uchwytów to doskonałe rozwiązanie do minimalistycznych przestrzeni. Świetnie sprawdza się również dla rodzin z małymi dziećmi. Wybór wybarwienia mebli jest w tym przypadku spory. Poza tymi utrzymanymi na wysoki połysk w kolorze biały, grafitowym czy czarnym, można wybrać także te z imitacją klasycznego rysunku drewna.

Meble stawiane bezpośrednio na podłodze czy meble na nóżkach – co warto wybrać?

Wiele mebli wykonywanych jest w taki sposób, że stawia się je bezpośrednio na podłodze. To sprawia, że zarówno przestrzeń za meblem, jak i przede wszystkim pod nim nie może być czyszczona. Posadowienie mebli bezpośrednio na podłożu może również powodować przecieranie się materiału czy zmianę jego zabarwienia, to znaczy jaśniejszy odcień w miejscu, gdzie nie dociera światło i zastosowane jest naturalne drewno. Niezależnie od rodzaju wykończenia podłogi, a także dla jej trwałości i możliwości czyszczenia każdego zakamarka wnętrza dobrze sprawdzą się meble na nóżkach. Dzięki nim można bez przeszkód używać robota sprzątającego, a także wymyć przestrzeń pod meblem, a tym samym zapobiec gromadzeniu się kurzu. Wydaje się, że takie rozwiązanie zostanie z nami na dłużej, wszak jest bardzo wygodne.

Klasyka kontra nowoczesność. W naszym zestawieniu wygrywają raczej nowoczesne rozwiązania, co nie znaczy, że klasyczne mają odejść do lamusa. Są eklektyczne przestrzenie, gdzie połączenie komód nowoczesnych i stylizowanych witryn doskonale się sprawdza.

Jedna myśl nt. „Klasyka kontra nowoczesność – o modowych trendach w kilku…nastu zdaniach

Natasza

W moim domu postawiałam na nowoczesność. Bardziej mi odpowiada ten styl. Dla mnie osobiście jest to najlepsze rozwiązanie 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.