Menu

Kim jest ekonomista? Zalety studiowania ekonomii

8 listopada 2021 - Lifestyle
Kim jest ekonomista? Zalety studiowania ekonomii

Wśród wielu dostępnych na polskim rynku kierunków studiów, to właśnie ekonomia stanowi jeden z najczęstszych wyborów wśród młodych ludzi, pragnących rozwinąć swoje skrzydła na uczelni wyższej. Skąd taka popularność kierunków ekonomicznych? Jest to złoty środek pomiędzy humanistycznymi studiami, które według opinii wielu ludzi nie ułatwiają startu na rynku pracy a studiami ścisłymi na politechnice, które bywają niezwykle trudne. My jednak zajmiemy się korzyściami wynikającymi z wyboru studiów ekonomicznych. Jakie są zalety studiowania ekonomii?

Szerokie możliwości kariery zawodowej

W przypadku studiów ekonomicznych nie skazujemy się od razu na pracę w jednym, konkretnym zawodzie, tak jak jest to ustalone niejako z marszu, idąc na studia z innych dziedzin. Studia ekonomiczne dają nam wyjątkowo szeroki potencjał do znalezienia pracy. Na pierwszy rzut oka dyplomowany ekonomista może rozpocząć swoją pracę jedynie w kilku miejscach — w banku, biurze rachunkowym czy domu maklerskim.

Studia ekonomiczne pozwalają nam jednak na znacznie więcej. Z powodzeniem możemy zacząć pracę w firmie ubezpieczeniowej czy w audycie i controllingu. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by w istocie rozpocząć pracę w księgowości — jak wiadomo każda firma, bez względu na branżę ma bliższy lub dalszy kontakt z finansami, a to właśnie one są zarządzane przez księgowych.

Praktyczna wiedza z wielu dziedzin

Studiując ekonomię, na pewnym etapie przyjdzie nam wybrać specjalizację swoich studiów. I tu właśnie widać, jak wielki jest potencjał takiego kierunku studiów. Przez pierwszy rok poznajemy wszystkie najważniejsze obszary ekonomii, od statystyki, przez rachunkowość aż po podstawy zarządzania. Gdy liźniemy kilku dziedzin, łatwiej nam będzie zadecydować, w której chcemy się faktycznie specjalizować. Kierunki ekonomiczne dają nam tę możliwość.

Czy chcemy skupić się na kwestiach stricte makro i mikroekonomicznych? Pociąga nas inwestowanie w papiery wartościowe? A może pasjonujemy się rynkiem nieruchomości?

Studiując ekonomię, na początku poznamy podstawy każdej z tych dziedzin, i choć w późniejszych etapach studiów będziemy zgłębiać wiedzę tylko z jednej, nigdy nie wiemy, kiedy wiedza z innego obszary okaże nam się przydatna.

Łatwiejszy start z własną firmą

Nie bez przyczyny wiele osób kończących studia ekonomiczne decyduje się założyć własną firmę. To właśnie studia ekonomiczne najlepiej przygotowują młodych ludzi do pracy na własny rachunek. Na ekonomii poznamy podstawy finansów, podstawy zarządzania, metody rachunkowości, a także inne, równie istotne dziedziny, jak metodyka pisania biznesplanu czy analiza finansowa, niezbędna do oceny rentowności spółki.

Jeśli marzymy o własnych inwestycjach na giełdzie papierów wartościowych czy na giełdzie kryptowalut, to właśnie studia ekonomiczne będą idealnym wstępem do poznania mechanizmów rynkowych i zasad, które kierują rynkami finansowymi. Studia ekonomiczne mogą być najlepszą inwestycją w naszą przyszłość, o ile podejdziemy do nich w sposób poważny i zechcemy wyciągnąć z nich maksimum wiedzy.

Dowiedz się więcej na https://www.ssw-sopot.pl/ekonomia/

Jedna myśl nt. „Kim jest ekonomista? Zalety studiowania ekonomii

Kasia Pudlik

Skończyłam ekonomię i jestem bardzo zadowolona. Studia trudne i wymagające, ale opłaca się skończyć. Rynek pracy moim zdaniem ogromny, każdy znajdzie coś dla siebie 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.