Menu

Jakie jest 10 cech niezbędnych w CV?

18 listopada 2022 - Biznes
Jakie jest 10 cech niezbędnych w CV?

Dobrze napisane CV zwiększa Wasze szanse na otrzymanie pracy. Niewątpliwie stanowi ono Waszą autoprezentację, a więc stosowanie jednego gotowego szablonu zupełnie się nie sprawdza. Dziś przedstawimy Wam 10 cech niezbędnych w CV.

1. Estetyka

Estetyka ma znaczenie i trudno się z tym nie zgodzić. Wasze CV powinno być właśnie estetyczne i tak napisane, by dobrze się je czytało. Należy tutaj zadbać o czcionkę. Można użyć Calibri. Ważne są też marginesy, które sprawiają, że CV lepiej się czyta. Należy stosować nagłówki i sekcje.

2. Merytoryczność

Wasze CV musi być merytoryczne, a więc musi być odpowiedzią na dane ogłoszenie o pracę. Należy skupić się więc na napisaniu CV, które będzie uwzględniać informacje niezbędne dla potencjalnego pracodawcy. Nie musicie więc np. w sekcji dotyczącej wykształcenia pisać, kiedy ukończyliście szkołę podstawową.

3. Prawdziwość informacji

Przede wszystkim w CV należy podać tylko i wyłącznie prawdziwe informacje. Nie możecie przeceniać swoich możliwości i np. wpisywać informacje, iż znacie język obcy na poziomie eksperckim, podczas gdy potraficie jedynie podstawy. Podczas procesy rekrutacji bardzo często sprawdzana jest wiedza oraz umiejętności kandydata.     

4. Profesjonalne zdjęcie

Do CV musicie dołączyć swoje zdjęcie. Musi być ono formalne. W żadnym wypadku nie możecie dodać selfie. Najlepiej wybrać zdjęcie w rozmiarze paszportowym, gdyż to świadczy o Waszym profesjonalizmie.

5. Umieszczenie sekcji dotyczącej osiągnięć

W CV należy umieścić informacje dotyczące osiągnięć czy też certyfikatów, które otrzymaliście. W ten prosty sposób zwiększycie swoją szansę na otrzymanie pracy. Jeżeli chcecie wiedzieć, jak powinno wyglądać wzorowe CV, zobaczcie szablony CV i ułatwcie sobie tworzenie dokumentu.

6. Stosuj akapity

Czasami małe rzeczy mają duże znaczenie i trudno się z tym nie zgodzić, szczególnie gdy składacie CV. Na pewno należy zadbać o przejrzystość przekazu. Pamiętajcie, że wielu rekruterów przegląda CV na smartfonie, dlatego należy umieszczać w nim również akapity, co rzeczywiście sprawi, że przekaz będzie bardziej czytelny.

7. Warto ująć zainteresowania

W CV warto również zawrzeć swoje zainteresowania, zwłaszcza jeśli są w jakiś sposób powiązane ze stanowiskiem o jakie aplikujecie. W ten zyskujecie w oczach rekrutera. 

8. Krótka forma bez rozwlekania

W CV trzeba zawrzeć wszystkie niezbędne informacje, natomiast w żadnym wypadku nie należy przesadzać z objętością treści. 3 strony CV to zdecydowanie za dużo. Powinno ono mieścić się maksymalnie na 2 stronach. Nie można go więc rozwlekać.

9. Umiejętności miękkie

Dla zrobienia jeszcze lepszego wrażenia warto opisać swoje umiejętności miękkie, które są niezbędne na danym stanowisku. Bardzo często wymienione są one w ogłoszeniu o pracę.

10. Klauzula przetwarzania danych osobowych

Jeśli CV nie jest wysyłane przez zewnętrzny program, gdzie osobno zaznacza się zgodę na przetwarzanie danych osobowych, ową klauzulę trzeba umieścić w CV.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.