Menu

Jakie drzwi wejściowe kupić?

6 listopada 2019 - Budownictwo
Jakie drzwi wejściowe kupić?

Drzwi wejściowe to pierwszy i praktycznie najważniejszy element mieszkania. Raz kupione, starczają nawet na kilkadziesiąt lat. Od tego, jaki rodzaj drzwi wybierzemy, zależy nasze bezpieczeństwo, łatwość użytkowania oraz prywatność. Na co warto zwrócić uwagę, dokonując zakupu tego produktu?

Wymiary

Wymiary drzwi nie powinny być mniejsze niż 90 cm x 200 cm. Jest to norma określona przez polskie prawo. Bardzo rzadko zdarzają się zamówienia na drzwi o szerokości 80 cm i są one realizowane w bardzo szczególnych przypadkach. W blokach zwykle wymagany jest montaż drzwi o konkretnych wymiarach. Zazwyczaj są to wymiary standardowe. W celu dobrania idealnych drzwi należy przygotować informację o szerokości oraz wysokości ościeża. Jest to niezbędne w celu doboru odpowiedniej wielkości ościeżnicy. Trzeba dokonać dokładnych pomiarów, ważny jest każdy centymetr. W przeciwnym wypadku drzwi będą niestabilne.

Dźwiękoszczelność

Drzwi do mieszkania, które nie przepuszczają dźwięków, działają zarówno na korzyść lokatorów mieszkania, jak i osób z nimi sąsiadujących. Odpowiednio wygłuszone drzwi nie przepuszczają odgłosów do wewnątrz, jak i zatrzymują te powstające w mieszkaniu. Dzięki tego typu drzwiom możliwa jest redukcja hałasu o jakieś 35 decybeli.

Dźwiękoszczelność gwarantują nie tylko specjalne warstwy, z jakich drzwi zostały wykonane, ale także odpowiednio dopasowane i wzmocnione uszczelki, które je otaczają. W celu osiągnięcia większej dźwiękoszczelności poleca się jak najlepsze dopasowanie drzwi do futryny.

Bezpieczeństwo

Drzwi wejściowe powinny pełnić funkcję ochronną. Właściwie jest to ich najważniejszym zadaniem. Wysokiej jakości drzwi antywłamaniowe muszą posiadać właściwe certyfikaty oraz atesty. Na specjalnym oznaczniku powinny znaleźć się także wszystkie niezbędne informacje, określające parametry produktu. Podstawowym dokumentem, jakiego należy szukać, jest atest Instytutu Technologii Budowlanej oraz certyfikat nadawany przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej. Oznaczenia te nadawane są tylko drzwiom spełniającym wymagane normy europejskie.

Przy zakupie drzwi, warto zwrócić uwagę na ich konstrukcję. Wysokojakościowe drzwi antywłamaniowe powinny posiadać w swym skrzydle system prętów zabezpieczających. Nie bez znaczenia jest także jakość zamków oraz ilość bolców. Montaż tego typu drzwi, podobnie jak w przypadku drzwi dźwiękoszczelnych, wymaga precyzji. Nieodpowiednio wykonany sprawi, że nie spełnią one swej funkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.