Menu

Jak urządzić kuchnię w stylu retro?

20 grudnia 2021 - Wnętrza
Jak urządzić kuchnię w stylu retro?

Kuchnie w stylu retro cały czas cieszą się dużą popularnością. Dla wielu osób wykończenie kuchni w stylu lat 50. i 60. XX wieku jest bardzo atrakcyjną opcją. Według wielu osób,  w tamtym czasie pomieszczenia miały swój niepowtarzalny klimat traktowane były jak serce całego domu. Tworzone kuchnie retro odznaczają się naprawdę wspaniałą stylistyką, kolorami i wieloma elementami ozdobnymi. W artykule opisujemy najważniejsze elementy, jakie powinny się w takiej kuchni znaleźć.

Co to znaczy kuchnia retro?

Kuchnie w stylu retro to nie jest tylko jeden sposób wykończenia. Taka stylistyka może mieć wiele twarzy i różni się w zależności od tego, co przyjmuje się za punkt wyjścia. Najczęściej osobom, które decydują się na zastosowanie w kuchni stylistyki retro, chodzi o nadanie im wyglądu charakterystycznego dla pomieszczeń kuchennych w latach 50. i 60. w USA i na Zachodzie Europy. W tamtym czasie w aranżacjach wnętrz dominowały wyraźne kolory i obłe kształty. Stylistyka ta była więc zupełnie inna od współczesnego minimalizmu, dominującej wszędzie bieli i oszczędności w umieszczanych w kuchniach elementów dekoracyjnych. Kuchnie w tych czasach na pewno były bardziej wyraziste, dlaczego więc nie skorzystać z tych motywów i teraz?

Jakie elementy wykończenia najlepiej pasują do stylu retro?

Chcąc zachować w kuchni styl retro, trzeba przede wszystkim dobrze dobrać kolorystykę wszystkich zastosowanych w niej elementów. W kuchniach w latach 50 i 60 dominowały obłe kształty i wiele elementów dekoracyjnych. Wstawione do takiej kuchni meble lub zabudowa kuchenne powinny więc jak najbardziej nawiązywać do tamtej epoki. Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu online Agddesign.pl, w którym można kupić m.in. dużo rodzajów sprzętu AGD w stylu retro:

Wybierając meble do kuchni retro ważna będzie ich wielkość, rodzaje zastosowanych w nich frontów oraz różnego typu elementów wykończeniowych, m.in. rączek, gałek i uchwytów, czyli okuć meblowych. W przypadku kuchni retro raczej nie powinniśmy też umieścić wszystkich urządzeń AGD w zabudowie, ponieważ dostępne obecnie urządzenia retro jeszcze lepiej pozwolą nam naśladować styl z dawnych lat. Takie urządzenia zawsze odznaczają się niezwykłą estetyką wykończenia, a przy okazji swoją funkcjonalnością niczym nie ustępują innym współczesnym urządzeniom z górnej półki.

Urządzenia AGD w stylu retro

Urządzenia AGD w stylu retro faktycznie dorównują, a czasami nawet przewyższają swoją funkcjonalnością inny dostępny obecnie sprzęt kuchenny. Jedyną różnicą jest ich wygląd, stylizowany na lata 50. i 60. Taki sprzęt charakteryzuje się więc intensywną kolorystyką i elementami ozdobnymi, obłymi kształtami oraz zastosowanymi elementami wykończeniowymi. Dzięki temu umieszczenie np. chłodziarki retro w urządzanej kuchni pozwoli na zbudowanie we wnętrzu ciekawego i oryginalnego klimatu.

Zastosowanie, jakich urządzeń AGD w stylu retro jest szczególnie dobrym pomysłem? Oprócz lodówek, czyli przede wszystkim chłodziarko-zamrażarek, dużą popularnością wśród naprawdę wymagających klientów cieszą się jeszcze np. piekarniki w stylu retro, zmywarki, kuchenki lub płyty grzewcze oraz okapy kuchenne. Wszystkie te rodzaje urządzeń mają naprawdę duży wpływ na osiągnięty efekt aranżacji. Oprócz ciekawych, obłych kształtów jest w nich bowiem zastosowanych dużo różnych elementów wykończeniowych, które obecnie już nie są stosowane tj. różnego rodzaju zegary, pokrętła czy wyeksponowane rączki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.