Menu

Jak układać płytki w narożnikach?

18 lipca 2019 - Budownictwo
Jak układać płytki w narożnikach?

Glazura to popularny materiał stosowany m.in. w łazienkach oraz kuchniach. Podczas układania płytek trzeba wziąć pod uwagę układ pomieszczenia, w tym wszelkie zakrzywienia i nierówności. By uzyskać jak najlepszy efekt, niezbędna jest także obróbka glazury. W jaki sposób docinać kafle, by prezentowały się jak najlepiej?

Gdzie obróbka będzie niezbędna?

Już na etapie przygotowania do remontu można oszacować, czy obróbka płytek będzie niezbędna podczas ich układania. Można wyróżnić kilka newralgicznych punktów pomieszczenia, w których trzeba będzie przeprowadzić taką operację. Nie dotyczy to jedynie narożników pomieszczeń. Jeśli w domu mamy do czynienia ze schodami lub stopniami, możemy być pewni, że przycinanie glazury będzie konieczne. Podobnie będzie w przypadku blatów, ścianek działowych, skosów, zabudowy wanny itp.

Jak planować układ płytek?

Proces układania i przycinania płytek będzie przebiegać w zależności od sposobu ich układania. Istnieje kilka sposobów łączeń, a każdy z nich da nam inny efekt estetyczny. Kafelki można układać prosto, naprzemiennie lub w skosie. W pierwszym przypadku cięcia będą niezbędne jedynie w części pomieszczenia. W przypadku układu naprzemiennego co drugi ciąg będzie zaczynać się od przeciętej glazury, a w skosie obróbki będzie wymagać cała krawędź remontowanej powierzchni. Oczywiście do wyboru optymalnego rozwiązania niezbędny będzie także wymiar płytek.

Pamiętajmy, że układanie najlepiej rozpocząć w narożniku przeciwległym do drzwi. Zanim przejdziemy do właściwej pracy, rozłóżmy płytki, by sprawdzić gdzie będziemy mieć do czynienia z cięciem glazury.

W jaki sposób przycinać płytki?

Trudność w przycinaniu płytek wiąże się nie tylko z określeniem ich prawidłowego wymiaru, ale także z wytrzymałością obrabianego materiału. Kafle łatwo uszkodzić, a nieprecyzyjne cięcie może doprowadzić do ich pęknięcia lub krzywego ucięcia krawędzi. Niestety, w tej sytuacji domowe metody się nie sprawdzają, a ich zastosowanie może tylko przysporzyć problemów. Źle przycięte narożniki to niestety dodatkowe koszty, błędnie obrobione płytki trzeba wymienić na nowe. W takiej sytuacji warto więc zaopatrzyć się w profesjonalny sprzęt. Wykorzystanie przecinarki do glazury pozwoli na precyzyjne cięcia, dzięki czemu uda się uzyskać zadowalający efekt.

Wykończenie narożników

Oczywiście istnieje kilka sposobów na wykończenie narożników. W kątach oraz rogach można zastosować listwę wykończeniową, która zakryje krawędź płytek. Nie jest ona jednak niezbędna, jeśli kafle są dobrze wyszlifowane, ich boki warto eksponować.

Dowiedz się więcej na https://www.husqvarnacp.com/pl/maszyny/przecinarki-do-glazury/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.