Menu

Jak należycie udowodnić wystąpienie szkody górniczej?

8 listopada 2021 - Finanse
Jak należycie udowodnić wystąpienie szkody górniczej?

Artykuł partnera.

Z problemem szkód górniczych możemy mieć do czynienia na trenie całego kraju, skądinąd jednak wiadomo, że w największym stopniu dotyczy on Śląska oraz podziemnych kopalń wydobywających węgiel kamienny. Niemniej procedury dochodzenia stosownych rekompensat za straty w mieniu powodowane działalnością zakładów górniczych będą wszędzie takie same, niezależnie od rodzaju i miejsca wydobywania kopaliny, a poszkodowany zawsze musi udowodnić swoje racje.

Rodzaje typowych szkód górniczych

Działalność wydobywcza może powodować wiele negatywnych skutków na obszarze górniczym, jednakże gros postępowań odszkodowawczych dotyczy najczęściej żądania zadośćuczynienia za szkody na budynkach, gruntach, plonach oraz zwrotu kosztów technicznych zabezpieczeń, a wnioskodawcami są zazwyczaj osoby prywatne. Jak wiadomo różnego rodzaju  zarysowania i pęknięcia ścian domów, pochylenia budynków, deformacje terenu lub też ucieczka wód gruntowych powodująca gorsze plonowanie mogą być wywoływane bardzo rozmaitymi czynnikami, niekoniecznie przez kopalnie. Jednak  przeważająca część wniosków o odszkodowania za tego typu straty kierowana jest pod adresy kopalń właśnie. Jasne jest, że wnioskodawca każdorazowo musi wykazać związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy działalnością górniczą a szkodami na swym mieniu. Jak powiedzieli nam specjaliści z firmy KOMPENSATA z Rudy Śląskiej, droga dochodzenia swych racji przez osobę prywatną w takich sprawach może być długa i trudna.

Specjaliści w dochodzeniu odszkodowań za szkody górnicze

Nawet w sytuacji, gdy istnieje szansa na uzyskanie stosownego odszkodowania w drodze postępowania ugodowego, to konieczne jest udokumentowanie swych racji przez wnioskodawcę. Oczywiście sporządzenie takiej dokumentacji nie jest proste, bo wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu geologii, hydrologii i budownictwa. Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem udowodnienia wystąpienia szkody górniczej jest zaangażowanie do tego zadania firmy specjalizującej się w uzyskiwaniu odszkodowań górniczych. Przykładem takiej firmy jest wymieniona przez nas nieco wyżej KOMPENSATA mająca swą siedzibę w Rudzie Śląskiej i dysponująca całym sztabem radców prawnych, rzeczoznawców, budowlańców, kosztorysantów, mierników oraz geologów. Tego typu firmy pilotują cały proces dochodzenia zadośćuczynienia za szkody górnicze zarówno w postępowaniach ugodowych jak i w sprawach sądowych łącznie z późniejszym wyegzekwowaniem od kopalni należnego odszkodowania. Firmy takie na ogół dokonują bezpłatnej analizy sprawy, a umówione wynagrodzenie pobierają tylko w przypadku osiągnięcia sukcesu.

Jedna myśl nt. „Jak należycie udowodnić wystąpienie szkody górniczej?

Konrad00

Bardzo mnie zainteresował ten artykuł. Ciekawe informacje.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.