Menu

Jak działa pompa ciepła? Komu się przyda?

11 grudnia 2019 - Budownictwo
Jak działa pompa ciepła? Komu się przyda?

Budowa nowego domu to nie tylko dążenie do satysfakcjonującego efektu wizualnego, ale również do maksymalnego komfortu jego użytkowania. Jedną z najważniejszych kwestii w tym względzie jest ogrzewanie. Dotyczy to zarówno dużych przestrzeni, jak i mniejszych, energooszczędnych budynków. W obu przypadkach warto rozważyć zakup takich urządzeń, jak pompy ciepła. Mogą się przydać również latem, kiedy zachodzi potrzeba ochłodzenia pomieszczeń.

Jak działają pompy ciepła?

Ważną informacją jest fakt, iż tego rodzaju urządzenia same nie grzeją. Ich głównym zadaniem jest pozyskanie wysokich temperatur z otoczenia i przetworzenie na użyteczną dla nas postać. Z technicznego punktu widzenia, działają poprzez naprzemienne sprężanie i rozprężanie gazu o bardzo niskiej temperaturze roboczej. Podczas odparowywania maszyna pobiera ciepło z otoczenia domu, czyli z tak zwanego źródła dolnego. Z kolei przy sprężaniu temperatura wzrasta i trafia do instalacji. Łatwo zatem zauważyć, że pompy ciepła są jednym z trzech istotnych elementów składających się na efektywny system grzewczy.

Skąd czerpią energię?

Główna jej część pochodzi z otoczenia domu i najczęściej jest nazywana źródłem dolnym. Może nim być:

Chłodzenie

Większości z nas, pompy ciepła kojarzą się z ogrzewaniem budynków. Okazuje się jednak, że równie skutecznie sprawdzą się w roli klimatyzacji. Możemy w tym celu wykorzystać dwa rodzaje chłodzenia:

Dla kogo pompy ciepła?

Jedną z największych zalet tego rodzaju urządzeń jest ich działanie bezobsługowe. W zasadzie wystarczy, że ustawimy pożądaną temperaturę, jaką chcemy mieć w pomieszczeniach. Reszta robi się sama – urządzenie dobiera parametry działania tak, aby jak najszybciej osiągnąć zamierzony efekt. Pompy ciepła są zatem bardzo korzystnym rozwiązaniem szczególnie dla tych, którzy mieszkają w dużym mieście. Tego rodzaju urządzenia nie emitują do atmosfery spalin! Sam użytkownik nie jest narażony na działanie pyłów pochodzących z węgla przy dokładaniu do pieca. Jest to zatem sposób na bezpieczne oraz ekologiczne ogrzewanie i chłodzenie domu. Jeśli szukasz pompy ciepła, Kraków to idealne miejsce na znalezienie wykonawcy – Palmer zajmuje się tym od A do Z.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.