Menu

Jak dbać o higienę w trakcie obfitej miesiączki?

8 marca 2022 - Zdrowie
Jak dbać o higienę w trakcie obfitej miesiączki?

Zachowanie higieny podczas okresu jest bardzo ważne aby uniknąć infekcji miejsc intymnych. Krwawienia prowadzą do osłabienia mikroflory biologicznej oraz zwiększają poziom pH pochwy. Odpowiednia pielęgnacja intymnych miejsc pozwoli na normalne funkcjonowanie podczas miesiączki.

Miesiączka – przydatne źródła wiedzy

Tematy intymne są dla wielu osób bardzo wrażliwe i nie chcą o nich rozmawiać z innymi osobami. Skąd zatem czerpać wiedzę jak radzić sobie z obfitą miesiączką? Dobrym miejscem jest np. https://mjrmedical.com/.  Znajdziemy tam wszelkie informacje, jak uniknąć nieprzyjemnych zapachów, oraz jak radzić sobie z bólem i krwawieniem. Jeśli jednak nie znajdziemy na blogu odpowiedzi na pytania jakie nas interesują najlepiej udać się do ginekologa.

Jak zachować higienę podczas miesiączki?

Najważniejsze podczas okresu jest regularne mycie okolic intymnych. Ciężko wskazać, jak często powinno być ono wykonywane w czasie dnia. Wiadomo, że w czasie dnia pracy będzie to również bardzo utrudnione. Podczas obfitej miesiączki zaleca się jednak, aby myć okolice intymne trzy razy w ciągu dnia. Można to zrobić rano, po pracy i przed snem. W normalnych warunkach najlepiej myć okolice intymne rano i wieczorem. Pozwoli to utrzymać pH pochwy na optymalnym poziomie, czyli w przedziale około 3,6 do 4,5. To właśnie śluz w połączeniu z bakteriami i komórkami nabłonka stanowi naturalną barierę ochronną. W tym przedziale pH pochwa ma kwaśny odczyn, a to zapobiega rozwojowi infekcji i gromadzeniu drobnoustrojów. Regularne mycie okolic intymnych usunie krew z menstruacji oraz zapobiegnie gromadzeniu się bakterii. W trakcie okresu należy unikać gorącej wody. Będzie ona prowadziła do poszerzenia naczyń krwionośnych, co może powodować bardziej obfite krwawienie. Jeśli znajdujemy się poza domem, warto zaopatrzyć się w chusteczki nawilżane wzbogacone o kwas mlekowy i wyciągi z ziół.

Jak często zmieniać tampony i podpaski?

Regularne wymieniane tamponów i podpasek jest bardzo ważne dla zachowania higieny. Nawet jeśli mają one zwiększoną chłonność to powinny być wymieniane co 2-3 godziny w czasie obfitej miesiączki. W pozostałych przypadkach można ten czas wydłużyć to czterech godzin. Na dłużej mogą wystarczyć tampony jednak również to nie jest regułą. W najbardziej obfitych miesiączkach może okazać się, że wymiana tamponu jest konieczna co godzinę. W wielu przypadkach może on być jednak noszony nawet przez 6-8 godzin. Nie należy jednak nigdy nosić jednego tamponu przez dłużej niż osiem godzin. Może to prowadzić do podrażnień.

Kubeczki menstruacyjne

W aptekach można znaleźć również tzw. kubeczki menstruacyjne. Najlepiej postawić na te wykonane z silikonu medycznego. Pozwalają one na zapewnienie ochrony nawet przez dwanaście godzin. Dzięki temu możemy zachować komfort od samego rana, aż do powrotu po całym dniu pracy. Są one niewyczuwalne, a dodatkowo można w nich uprawiać sport (nawet pływanie na basenie). Wymagają jedynie czyszczenia i regularnej dezynfekcji. Przy wybraniu produktu wysokiej jakości może on wystarczyć nawet na kilka lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.