Menu

Jak bezpiecznie ułożyć dziecko w foteliku samochodowym?

15 listopada 2021 - Dzieci i młodzież
Jak bezpiecznie ułożyć dziecko w foteliku samochodowym?

Artykuł partnera.

Fotelik samochodowy to sprzęt, w który wyposażyć musi się każdy rodzic. Umożliwia on wspólne podróże z pociechą i poznawanie nowych zakątków świata. Mimo tego, że przewożenie malucha w siedzisku może wydawać się oczywiste, w rzeczywistości dla bezpieczeństwa pociechy ogromne znaczenie ma zarówno prawidłowy dobór fotelika, jak i właściwe ułożenie niemowlęcia. Jak wybrać bezpieczny fotelik i jak przewozić w nim dziecko? Podpowiadamy.

Bezpieczny fotelik dla dziecka – jak go wybrać?

Pierwszą kluczową kwestią decydująca o tym, czy maluch będzie bezpieczny w samochodzie, jest wybór i zakup odpowiednio dopasowanego fotelika. W sklepach do wyboru mamy wyłącznie atestowane foteliki, które w zależności od tego, jak reagują w testach zderzeniowych, dostępne są w kilku wariantach.

Fotelik samochodowy powinien być również dobrany do wagi i wzrostu dziecka. W ofercie sklepu internetowego Fajny Towar znajdziemy sprzęty o przedziałach wagowych od 0-18 kg do 15-36 kg. W związku z tym wybierając siedzisko, nasza pociecha musi mieścić się w określonym przedziale. Dobrym wyborem będą modele z możliwością regulacji m.in. zagłówka, oparcia i wysokości, które pozwolą na jak najlepsze dopasowanie wygodnej pozycji dla maluszka.

Nie bez znaczenia pozostaje także sposób montażu. W zależności od własnych preferencji oraz tego, jaki posiadamy samochód mamy do wyboru foteliki montowane na pasy bezpieczeństwa oraz te z systemem ISOFIX. System ten polega na przymocowaniu fotelika bezpośrednio do konstrukcji samochodu, a tym samym zapewnia on maluchowi pełną stabilizację.

Jak przewozić malucha w foteliku samochodowym?

Kiedy wybierzemy i odpowiednio zamontujemy sprzęt, pozostaje nam prawidłowe umiejscowienie pociechy. Przede wszystkim układając dziecko w foteliku, musimy robić to ostrożnie i powoli, tak, aby nie zrobić mu krzywdy. Aby umieścić go w foteliku samochodowym, bierzemy malucha na ręce i przekręcamy do pozycji leżenia na boku. W tej pozycji powinniśmy przenieść pociechę w kierunku sprzętu i kiedy znajdzie się blisko niego, przekręcić go na plecy. Następnie sprawdzamy, czy niemowlę ma właściwie ułożoną główkę oraz plecy. Oprócz tego dostosowujemy i zapinamy pasy bezpieczeństwa w taki sposób, aby nie sprawiały mu dyskomfortu.

Jeżeli chodzi o bezpieczne wyjmowanie maluszka, tutaj duże znaczenie również ma technika. Najpierw odpinamy jego pasy, przekręcamy malucha na bok i dopiero wtedy go podnosimy. Przy podnoszeniu musimy pamiętać o tym, aby kontrolować główkę, której dziecko nie jest w stanie samodzielnie unieść

Jedna myśl nt. „Jak bezpiecznie ułożyć dziecko w foteliku samochodowym?

Asia Olejniak

Kiedy szukałem fotelika dla swego dziecka byłam zestresowana, bo chodzi tu jednak o jego bezpieczeństwo. Chyba przy pierwszym dziecku, każda czynność jest stresująca 😛

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.