Menu

Garderoba na poddaszu – wady i zalety

5 maja 2020 - Wnętrza
Garderoba na poddaszu – wady i zalety

Garderoba na poddaszu to sposób na oszczędność przestrzeni zajmowanej przez pojemne szafy na ubrania. Dzięki niej łatwiej utrzymamy porządek i znajdziemy miejsce do przechowywania ubrań sezonowych. Urządzając garderobę na poddaszu, należy zwrócić uwagę na to, jaki jest dostęp światła do pomieszczenia. Zbyt małe okno dachowe utrudni wentylację i sprawi, że wnętrze będzie ciemne.

Garderoba to praktyczne pomieszczenie, w którym możemy dowolnie układać i segregować ubrania. Jest idealnym miejscem do przechowywania odzieży sezonowej, a także zapasów pościeli, obuwia czy sprzętu sportowego.

Zalety garderoby na poddaszu ‒ łatwe zaaranżowanie skosów, harmonia i… cisza

Garderoba na poddaszu to funkcjonalne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić miejsce w domu. Jedną z pierwszych kwestii, o jakich trzeba pamiętać, planując zaadaptowanie poddasza i urządzenie tam garderoby, jest ocieplenie dachu, np. za pomocą wełny mineralnej. Zaletą wełny są dobre właściwości izolacyjne ‒ utrzymuje ona ciepło zimą i zapewnia chłód podczas letnich upałów. Miejscem, w którym można znaleźć materiał do ocieplenia poddasza w korzystnych cenach, jest np. https://building-companion.pl/szczegoly-promocji/ursa-welna. Zaletą garderoby na poddaszu jest łatwy sposób zaadaptowania skosów i wnęk ściennych. Do wykonania zabudowy na ubrania można zatrudnić stolarza lub zrobić to samodzielnie. Na rynku dostępne są różnego typu gotowe systemy mebli modułowych, które dają niemal nieograniczone możliwości konstrukcyjne. W tego typu zestawach znajdziemy nie tylko wieszaki i drążki na ubrania, ale także rozmaite kosze, półki, schowki i szuflady, które łatwo dopasujemy do wymiarów naszej garderoby. Poddasze to tzw. strefa nocna, która jest oddalona od gwaru domowników. Miejsce to sprzyja wyciszeniu i koncentracji, dzięki czemu zyskujemy pewność, że codzienne stylizacje będą powstawały w atmosferze skupienia i harmonii.

Najważniejsze wady garderoby na poddaszu ‒ słaba wentylacja i brak światła

Jednym z głównych minusów garderoby na poddaszu jest ograniczony dostęp światła dziennego. Niektóre pokoje na piętrze nawet pomimo zamontowanych okien dachowych nadal pozostają ciemne. Ważnym aspektem jest także system wentylacyjny. Jeżeli pomieszczenie przeznaczone na garderobę będzie narażone na zbyt dużą wilgotność i trudno je będzie wywietrzyć, w ubraniach mogą rozwijać się szkodliwe dla zdrowia grzyby i pleśń. Taka sytuacja będzie z kolei sprzyjać osiadaniu nieprzyjemnego zapachu na odzieży. Stworzenie funkcjonalnej garderoby na poddaszu wymaga wyobraźni i umiejętności przewidzenia różnych sytuacji i okoliczności. Oprócz zadbania o światło i efektywną wentylację warto dobrze zaplanować wyposażenie tego pomieszczenia. Liczba drążków na ubrania i półek niedopasowana do naszych potrzeb przyczyni się do łatwego zagracenia przestrzeni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.