Menu

Dowiedz się, co zakładać dziecku na stopy od urodzenia do momentu, gdy zaczyna chodzić

25 sierpnia 2021 - Dzieci i młodzież
Dowiedz się, co zakładać dziecku na stopy od urodzenia do momentu, gdy zaczyna chodzić

Kwestia obuwia dziecięcego często budzi w rodzicach szereg wątpliwości. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu źle dobrane buciki mogą nie tylko powodować chwilowy dyskomfort podczas ich noszenia, ale wręcz mogą przyczyniać się do powstawania wad postawy! Zatem jak dobrać buciki dla niemowlęcia, a jakie wybrać dla malucha, który stawia pierwsze kroki? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Buty dla niechodzącego dziecka

W sprzedaży można znaleźć szeroką gamę tzw. niechodków, czyli bucików przeznaczonych właśnie dla małych, jeszcze niechodzących dzieci. Choć trudno o jednoznaczne stanowisko wśród rodziców, gdyż jedni je cenią, inni uważają za zbędny gadżet, jedno można powiedzieć na pewno: są szczególnie przydatne w chłodniejsze dni. Nawet gdy maluch jest w śpiworku, zdecydowanie lepiej jest nałożyć mu na stopy niechodki, które zapewnią dodatkową izolację od chłodnego powietrza.

Część osób zapewne myśli właśnie, że przecież niechodzącym dzieciom nie nakłada się bucików i jest to całkowita prawda. Jednak niechodki tylko z wyglądu przypominają zwykłe obuwie: tak naprawdę można porównać je do czegoś pomiędzy skarpetkami a kapciami. Są wyposażone w miękką podeszwę i mogą imitować różne rodzaje butów – np. trampki czy różne modele sportowego obuwia.

Jakie buty dla rocznego dziecka?

Przyjmuje się, że dziecko powinno zacząć chodzić maksymalnie do ukończenia 18-go miesiąca życia i jest to w pełni normalne. Znaczna część maluchów stawia swoje pierwsze kroki zdecydowanie wcześniej, a niektóre chodzą pewnie już w wieku około 12-13 miesięcy. W takiej sytuacji warto powoli zacząć szukać pierwszych, dziecięcych bucików.

Gdy maluch tylko spaceruje przy meblach, nie ma konieczności nakładania mu nic na stopy. Dzięki temu dziecko lepiej czuje podłoże i ma możliwość lepszego wypracowania metody chodzenia w sposób bezpieczny. Jednak gdy maluch zacznie chodzić o własnych siłach, z pewnością przestanie entuzjastycznie podchodzić do bycia noszonym lub jeżdżenia w wózku poza domem. To doskonały moment, by znaleźć dla niego odpowiednie buciki.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie butów dla małego dziecka?

Dobre buty powinny posiadać stosunkowo sztywny zapiętek i dobrze zginającą się, miękką podeszwę. Warto także zwrócić uwagę na to, z czego wykonane są buciki. Jeśli obuwie będzie stworzone na bazie nieprzepuszczających powietrza, syntetycznych materiałów – stopa dziecka będzie się pocić, a co za tym idzie – może ślizgać się w bucie. To z kolei doprowadzi do przytrzymywania buta paluszkami i tym samym może budować nieprawidłowe napięcia mięśni stóp.

Jeśli chodzi o podeszwę, powinna ona zginać się na 1/3 długości patrząc od przedniej części bucika. Jeśli masz wątpliwości, jak to powinno wyglądać, stań na palcach (najlepiej w butach) i zobacz, w którym miejscu ugina się Twoje własne obuwie. W modelach dla dorosłych problem nieprawidłowo zginającej się podeszwy jest nader rzadki, jednak u dzieci niestety się zdarza, dlatego należy zwrócić na to baczną uwagę.

Ponadto, choć wiązanie butów małemu dziecku nie należy do ogromnych przyjemności, na pierwsze buty lepiej wybrać model ze sznurówkami. Dzięki temu masz możliwość lepszego dopasowania bucików do stóp i tym samym zapewnienia maluchowi większej wygody.

Jedna myśl nt. „Dowiedz się, co zakładać dziecku na stopy od urodzenia do momentu, gdy zaczyna chodzić

Jadwiga Tomaszewska

W chłodne dni moje dziecko zawsze ma na nóżkach niechodki. W ciepłe ograniczam się do cienkich skarpetek, albo nie ma nic na stópkach.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.