Menu

Dlaczego jaskra bywa trudna do zdiagnozowania?

16 listopada 2021 - Zdrowie
Dlaczego jaskra bywa trudna do zdiagnozowania?

Jaskra nazywana jest cichym zabójcą wzroku. Wynika to z faktu, że bardzo często nie daje żadnych objawów. Choroba może postępować przez długie lata, a pacjent nie będzie nawet zdawał sobie sprawy z jej istnienia. Nieleczona jaskra prowadzi do ślepoty. Jedynym sposobem, żeby ją zatrzymać jest wczesne wykrycie i leczenie. Jednak w wielu przypadkach jej rozpoznanie jest bardzo trudne. Dlaczego?

Dlaczego ważna jest wczesna diagnostyka jaskry?

Leczenie jaskry w głównej mierze opiera się na zatrzymaniu postępów choroby. Dzięki wdrożeniu terapii, u wielu pacjentów udaje się powstrzymać zmiany nerwu wzrokowego. Choć leczenie nie cofnie skutków choroby, to jednak w większości przypadków pozwala utrzymać jaskrę na stabilnym poziomie.

Dlatego też priorytetem jest wczesne zdiagnozowanie schorzenia poprzez wykonanie szeregu specjalistycznych badań. Największe szanse na skuteczne leczenie jaskry mają pacjenci, u których nie spowodowała ona jeszcze znacznych uszkodzeń nerwu wzrokowego, ani ubytków w polu widzenia.

Co utrudnia diagnozowanie jaskry?

Jaskra przez długie lata może rozwijać się powoli i zupełnie bezobjawowo. Choć powszechnie przyjmuje się, że jest ona związana z wysokim ciśnieniem w oku, to jednak może rozwijać się także przy niskim ciśnieniu. Wiedza na jej temat jest wciąż niewystarczająca, a wiele jej przypadków jest bardzo trudnych do zdiagnozowania z uwagi na nietypowe objawy.

Najważniejszą rolę w diagnostyce jaskry odgrywa staranne i właściwe wykonanie szeregu badań przez doświadczonego lekarza okulistę, np. w Centrum Okulistycznym Jaskra. Analizy i interpretacji wyników również powinien dokonać lekarz wyspecjalizowany w dziedzinie jaskry. Jeśli badanie zostało wykonane przez niewykwalifikowany personel, jest po prostu niewiarygodne i należy je powtórzyć.

Niejednokrotnie pacjenci nawet po wykonaniu wielu badań, wciąż pozostają bez jednoznacznego rozpoznania. Czasami diagnostyka w tym kierunku może trwać bardzo długo. Niejednokrotnie konieczna jest obserwacja pacjenta przez kilka miesięcy, a nawet lat.

Jakie badania należy wykonać, żeby zdiagnozować jaskrę?

Do diagnozy nie wystarczą podstawowe badania, które wykonywane są podczas standardowej wizyty u okulisty. Pozwalają one bowiem tylko na rozpoznanie jaskry w zaawansowanym stadium, czyli wtedy, gdy na skuteczne leczenie jest często zbyt późno.

Do zdiagnozowania jaskry wykonywane są badania, takie jak HRT, GDx, GCC/GCL, OCT jaskrowe, AS-OCT oraz badanie pola widzenia HFA i/lub FDT Matrix. Pozwalają one wcześnie rozpoznać chorobę, a także określić typ jaskry, jak i stopień jej zaawansowania. O tym, które z nich przeprowadzić decyduje lekarz.

Jedna myśl nt. „Dlaczego jaskra bywa trudna do zdiagnozowania?

Kinga Kulesza

Moja Mama aktualnie ma badania pod wglądem jaskry. Wszyscy bardzo się martwimy. Ciesze się, ze trafiłam na Wasz artykuł.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.