Menu

Czy rozdrabniacze są nieodzowne do pielęgnacji ogrodu? Jaki model wybrać?

29 października 2021 - Technologia
Czy rozdrabniacze są nieodzowne do pielęgnacji ogrodu? Jaki model wybrać?

Utrzymanie ogrodu w dobrym stanie wymaga wykonywania wielu zabiegów pielęgnacyjnych związanych z dbaniem o rosnące w nich krzewy i drzewa. Jedną z podstawowych czynności jest w ich przypadku usuwanie suchych gałęzi i odpowiednie formowanie, tak by uzyskać pożądany kształt. Równie istotne jest cięcie zapewniające lepsze doświetlanie koron. W każdym z tych przypadków pojawia się jednak problem, w jaki sposób zagospodarować wszystkie pozostałości.

Dlaczego rozdrabniacze mogą przydać się w ogrodzie?

Zabiegi polegające na cięciu żywopłotów czy pielęgnacji krzewów i koron drzew są wykonywane stosunkowo rzadko, bo zwykle jedynie dwa razy do roku. W każdym jednak przypadku wiążą się z dużą ilością pozostałości – liści, grubszych lub cieńszych gałązek oraz większych konarów. Ich zagospodarowanie stwarza zwykle pewne problemy – w wielu miejscach panuje zakaz ich spalania, a umieszczenie tak dużych fragmentów w kompostowniku nie pozwoliłoby na ich rozłożenie w rozsądnym czasie. Sposobem na ich pozbycie się może być użycie rozdrabniacza ogrodowego. Dzięki niemu resztki roślinne można przerobić na niewielkie zrębki, które da się wykorzystać jako materiał na kompost, a także użyć w charakterze podsypki pod rośliny.

Na jaki rozdrabniacz się zdecydować?

Rozdrabniacze ogrodowe to zwykle urządzenia wykorzystujące obrotowe tarcze tnące z odpowiednio wyprofilowanymi nożami oraz wygodnymi lejami zsypowymi, w których umieszcza się gałęzie. Szeroki wybór rozdrabniaczy można znaleźć w firmie Pro-Tech, która sprzedaje sprzęt i narzędzia ogrodnicze marki Stihl. Wśród nich można znaleźć zarówno rozdrabniacze ogrodowe elektryczne zasilane sieciowo, jak i wyposażone w silniki spalinowe. Poszczególne modele różną się swoją mocą, a więc i możliwościami cięcia gałęzi. W przypadku rozdrabniaczy elektrycznych urządzenie o najniższej mocy GHE 105 (2200 W) poradzi sobie z gałęziami o średnicy do 35 mm, a najsilniejsze GHE 375 (3000 W) jest w stanie zrębkować gałęzie mające do 40 mm. Modele GHE 135 L i GHE 140 L są wyposażone w 60 l zintegrowany pojemnik. W rozdrabniaczu GHE 355 i GHE 375 zastosowano system skrętu BRS, który pozwala na rozdrabnianie twardszych części przy innym kierunku obrotów niż miękkich. Rozdrabniacze Stihl z napędem spalinowych to GH 370 S (moc 3,4 kW i maksymalna średnica 45 mm) oraz GH 460 C (moc 5,8 kW i maksymalna średnica 75 mm). Rozdrabniacze marki Stihl wyróżniają się wytłumionym akustycznie lejem wsadowym, wygodnym podwoziem o szerokim rozstawie kół, a także wysoką jakością wykonania oraz ponadprzeciętną trwałością.

Jedna myśl nt. „Czy rozdrabniacze są nieodzowne do pielęgnacji ogrodu? Jaki model wybrać?

Edek Mroczek

Rozdrabniacz w ogrodzie jest dla mnie niezbędny! Od kiedy go mam nie wyobrażam sobie prac w ogrodzie bez tego.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.