
Rozważasz założenie lokaty bankowej z myślą o pomnażaniu zgromadzonego kapitału? Sprawdź, czy taka opcja – poza pewnymi zyskami – daje gwarancję bezpieczeństwa. To ważny aspekt, dzięki któremu Twoje pieniądze nie będą zagrożone w razie niekorzystnej sytuacji na rynku finansowym.
Lokaty bankowe to produkty, które – mimo dość niskiego oprocentowania – cieszą się dużą popularnością. Stanowią dobrą motywację do oszczędzania, ponieważ korzystanie ze zdeponowanych środków w trakcie trwania umowy nie jest opłacalne. Dodatkowym atutem jest bezpieczeństwo.
Lokaty bankowe są bezpieczne
Lokaty bankowe dają nie tylko pewny zysk. Zapewniają bezpieczeństwo zgromadzonego kapitału – jest on zwracany w całości (powiększony o wypracowane odsetki) po zakończeniu umowy. Czy zawsze?
Brak wpływu sytuacji na rynku finansowym
Pieniądze zgromadzone na lokacie nie podlegają żadnym zmianom zachodzącym na rynku finansowym. Wszelkie zawahania pozostają bez wpływu na kapitał – nie dochodzi do jego utraty, jak w przypadku bardziej agresywnych instrumentów finansowych.
Brak wpływu sytuacji finansowej banku
Kapitał jest bezpieczny nawet wtedy, gdy bank ogłasza upadłość. Pieniądze zwracane są oszczędzającemu przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny – do kwoty stanowiącej równowartość 100 tys. euro. Dzięki temu możesz odzyskać wszystkie wpłacone pieniądze.
Lokaty bankowe bez żadnego ryzyka?
Lokaty bankowe, jako jeden z nielicznych produktów, jest całkowicie bezpieczny dla gromadzonego kapitału. Deponowanie środków nie wiąże się z żadnym ryzykiem – niezależnie od tego, z jakim bankiem podpiszesz umowę.
Jak wybrać korzystną lokatę bankową?
W kwestii bezpieczeństwa, teoretycznie nie ma większego znaczenia, jaki bank wybierzesz. Jest to jednak bardzo istotne w kontekście możliwych do wypracowania zysków. Skoro zależy Ci na dużych odsetkach, musisz porównać dostępne oferty. Na co zatem zwracać uwagę?
Oprocentowanie
To jedno z głównych kryteriów, które decydują o wysokości zysków. Warto więc wybrać lokaty bankowe z oprocentowaniem wyższym niż średnie proponowane przez banki. Przykładem może być np. Lokata Sprint 180 dni, dzięki której można zyskać aż do 2,40% w skali roku.
Czas trwania umowy
Nie da się tutaj jednoznacznie określić optymalnego czasu – wiele zależy od oczekiwań. Na pewno trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, kiedy będziesz potrzebować „zamrożonych” środków. Jeśli w najbliższym czasie, wówczas warto rozważyć lokatę krótkoterminową.
Inne warunki
Warto także sprawdzić, czy bank ma konkretne wymagania względem oszczędzających. Być może zachodzi konieczność założenia rachunku osobistego lub lokata przeznaczana jest wyłącznie na nowe środki itp.
Lokaty bankowe są w pełni bezpieczne dla Twojego kapitału. Pamiętaj jednak, aby dobrze przeanalizować dostępne oferty – to pomoże osiągnąć możliwie wysokie zyski.