Menu

Czy kremacja jest akceptowana przez Kościół Rzymskokatolicki?

4 stycznia 2022 - Usługi
Czy kremacja jest akceptowana przez Kościół Rzymskokatolicki?

Kremacja zwłok to jedna z najczęściej wybieranych form pochówku. Jako rytuał pogrzebowy obecna jest w wielu krajach, kulturach oraz religiach. Mimo tego, że wokół kremacji wciąż istnieje wiele niezgodności – stanowisko Kościoła Rzymskokatolickiego zostało określone już wiele lat temu. Sprawdźmy, jak kremacja zwłok postrzegana jest przez Kościół.

Kremacja zwłok a Kościół Rzymskokatolicki

Kremacja przez długi czas była uznawana za jedną z form pochówku niezgodną z wiarą katolicką. Znaczące zmiany nastąpiły jednak w 1963 roku, kiedy to Kongregacja Świętego Oficjum stwierdziła, że spopielenie ciała zmarłej osoby nie stanowi żadnej przeszkody w jej zmartwychwstaniu. Podejście to zostało również potwierdzone przez Kościół Rzymskokatolicki w 1983 w Kodeksie Prawa Kanonicznego.

Najnowsze stanowisko Kościoła katolickiego zostało natomiast przedstawione w 2016 roku, kiedy stwierdzono, że kremacja zwłok staje się coraz bardziej powszechna. Co więcej, współcześnie wskazana jest ona zarówno ze względów higienicznych, jak i ekonomicznych wynikających z braku miejsc na cmentarzach oraz znacznie niższych kosztów związanych z pochówkiem.

Kiedy kremacja zwłok jest niezgodna z wiarą katolicką?

Warto jednak mieć na uwadze, że kremacja zgodna z wiarą chrześcijańską może być dokonana pod kilkoma warunkami. Przede wszystkim w instrukcji Watykanu jest jasno powiedziane, że prochy zmarłego muszą zostać pochowane w miejscu świętym lub na cmentarzu. Niedozwolone jest rozsypywanie ich, przetrzymywanie w mieszkaniu lub wykonywanie z nich pamiątek.

Jak wygląda przygotowanie do kremacji?

Przygotowania do spopielenia ciała zmarłej osoby przebiegają prawie w ten sam sposób, co przygotowania do tradycyjnego pogrzebu. Jedyną różnica jest ubiór oraz trumna. W zakładzie pogrzebowym Abbapater w Warszawie ciało zmarłego ubierane jest w całun, a na materiał trumny wykorzystywane są ekologiczne tworzywa, pozbawione lakieru i wszelkich innych zdobień.

Natomiast zadaniem rodziny zmarłego jest wybór urny dostosowanej do ich możliwości finansowych, w której po spopieleniu ciała zostaną złożone prochy. Mogą oni wybrać spośród kamiennych, drewnianych lub metalowych modeli w różnych kolorach oraz z odmiennymi zdobieniami.

Sam proces kremacji zwłok trwa z kolei około 2 godzin i jeżeli rodzina lub bliscy wyrażą taką chęć, mogą w nim uczestniczyć. Po ochłodzeniu prochów, są one umieszczane w urnie, a następnie urna wraz z prochami transportowana jest do miejsca, w którym odbywać będzie się tradycyjna ceremonia pogrzebowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.