Menu

5 zasad numizmatyki

18 sierpnia 2021 - Finanse
5 zasad numizmatyki

Wszelkie monety użytkowe czy kolekcjonerskie ulegają działaniu różnych czynników, przez co narażone są na zniszczenia i zanieczyszczenia. Ważne jest podjęcie odpowiednich działań, aby zapobiegać takim sytuacjom. Jak zatem dbać o monety? Poznaj 5 zasad numizmatyki!

Pięć, podstawowych zasad numizmatyki

Aby Twoje monety zachowały dobry stan przez lata, warto przestrzegać kilku zasad numizmatyki:

  1. klasyfikacja monet – kiedy nabywa się monetę wskazane jest sprawdzenie, z czego została wykonana. Zależnie od typu tworzywa, inna może być ich konserwacja. Metale stosowane w produkcji numizmatów charakteryzują się różnym stopniem reaktywności. Najbardziej podatna na śniedzienie jest miedź, zaś dużą odpornością wyróżnia się złoto.
  2. przechowywanie monet – istotne jest zabezpieczenie numizmatów przed działaniem szkodliwych czynników, takich jak wilgoć, drewno żywicze, plastiki oraz powietrze, które poprzez reakcje ze związkami chemicznymi obecnymi w atmosferze powoduje korozję. Nie powinno się przechowywać monet luzem, gdzie wzajemnie ocierają się o siebie lub o inne przedmioty.
  3. kapsuły ochronne – są to specjalne krążki z przezroczystego plastiku, które służą do bezpiecznego przechowywania monet. Nie mają one wtedy kontaktu z powietrzem i są odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Wielkość kapsuły powinna być dostosowana do wymiarów numizmatu, a mniejsze egzemplarze można zabezpieczyć dodatkowym pierścieniem z gąbki.
  4. czyszczenie monet – jeżeli numizmaty wymagają czyszczenia, warto zachować ostrożność. Nie ma uniwersalnego sposobu na usunięcie zabrudzeń. Zaleca się stosowanie wody z dodatkiem łagodnego detergentu. Do czyszczenia wrąbków użyć można miękkiej wykałaczki.
  5. suszenie monet – wyczyszczone numizmaty najlepiej osuszyć szmatką, a nie pozostawiać do wyschnięcia na świeżym powietrzu, gdyż odparowująca woda pozostawi na nich nalot.

Aby monety kolekcjonerskie, dostępnie m.in. na stronie internetowej https://www.skarbnicanarodowa.pl/zloto/zlote-monety pozostały w dobrym stanie, warto przestrzegać zasad numizmatyki.

Jedna myśl nt. „5 zasad numizmatyki

Lidia Sitek

Super,że znalazłem tak ciekawe informację. Zaczynam dopiero z numizmatyką.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.