Menu

Zalety pobytu w górach poza sezonem

21 października 2021 - Turystyka
Zalety pobytu w górach poza sezonem

Mówiąc o sezonie można mieć na myśli różne okresy, w zależności od miejsca, do którego się wybieramy. Najwięcej turystów podróżuje latem, ponieważ wtedy jest największa szansa na ładną pogodę. W górach jednak sezon trwa również zimą – jest to bowiem idealna pora roku na jazdę na nartach. Wyjazd w tym czasie może wiązać się z wieloma niedogodnościami. W poniższym artykule podpowiadamy, dlaczego warto udać się w góry poza sezonem.

Sezon w miejscowościach górskich trwa przez cały rok, ale największy przypada na lato oraz zimę. Najwięcej turystów wybiera się tam od grudnia do lutego, a następnie od maja do września. Wiosną i jesienią znacznie mniej osób podróżuje w góry, co stanowi doskonałą okazję do wyjazdu dla tych, którzy nie lubią tłumów. Jest to więc pierwsza zaleta pobytu w górach poza sezonem. Więcej mówi o niej pracownik ośrodka wypoczynkowego Kaniówka Ski Resort: Poza sezonem w górach jest mniej tłoczno, dzięki czemu można swobodnie chodzić po szlakach, zdobywać szczyty czy spacerować po okolicy. Bez problemu możliwe jest zarezerwowanie stolika w popularnych barach oraz restauracjach. Wyjazd wiosną lub jesienią zapewnia komfort i pozwala zaoszczędzić czas, który w trakcie sezonu należy czasem poświęcić na stanie w kolejkach.

Czy cena ma znaczenie?

Decydując się na pobyt w górach poza sezonem, zdecydowanie można liczyć na niższe ceny. Nie jest tajemnicą, że wiele obiektów robi atrakcyjne promocje na noclegi i wiele różnych atrakcji wtedy, kiedy turystów jest najmniej. Dzięki temu można skorzystać z naprawdę ciekawych ofert. Jeśli marzy Ci się pobyt w ośrodku, który latem czy zimą jest oblegany, a poza tym nocleg tam dużo kosztuje, to spróbuj odwiedzić go jesienią lub wiosną. Wybierając się na wakacje poza sezonem, można również liczyć na nieco większy luksus. To, że turystów jest mniej, powoduje, że usługodawcy są w stanie bardziej skupić się na swoich gościach. Musisz się jednak liczyć z tym, że wakacje poza sezonem są w pewnym stopniu ograniczone. Możesz znaleźć w atrakcyjnej cenie noclegi przy stoku, ale prawdopodobnie narty będą jeszcze lub już nieczynne.

Pogoda to kolejna zaleta wakacji poza sezonem

Wiele osób decyduje się na wyjazd w góry wiosną lub jesienią z powodu pogody. Latem może być bowiem za gorąco, natomiast zimą za zimno, by realizować swoje górskie cele. Piesze wycieczki w upale mogą być naprawdę męczące, natomiast podczas opadów śniegu czy mrozu często okazują się niemożliwe do zrealizowania, zwłaszcza dla osób początkujących w górach. Z tego powodu bez wątpienia zaletą podróży poza sezonem jest pogoda. Wiosną i jesienią okazuje się odpowiednia do zdobywania szczytów i spacerowania po malowniczych szlakach. Powinieneś jednak liczyć się z tym, że poza sezonem nie będziesz mógł uprawiać zimowych sportów górskich, takich jak jazda na nartach czy snowboardzie.

Jedna myśl nt. „Zalety pobytu w górach poza sezonem

Fabian Gryz

Osobiście najbardziej lubię jeździć w góry jesienią. Piękne jesienne krajobrazy gór zapierają dech w piersiach.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.