Menu

Z jaką prędkością może otwierać się brama automatyczna?

17 września 2021 - Budownictwo
Z jaką prędkością może otwierać się brama automatyczna?

Prędkość otwierania bramy automatycznej nie powinna przekraczać 12 metrów na sekundę. Dostępne są systemy pozwalające na szybsze otwieranie się wrót wjazdowych, jednakże zastosowanie wyższych parametrów powoduje zużywanie się osprzętu. Prędkość otwierania bramy powinna być dopasowana także do wielkości skrzydeł oraz ich ciężaru.

Szybkość otwierania a trwałość napędu

Dobór automatyki powinien odpowiadać parametrom bramy, zatem najlepiej zaufać profesjonalistom. Projektanci automatyki do bram z firmy Motorline zwracają uwagę na konieczność dostosowania napędu do ciężaru skrzydeł, szerokości wjazdu, potrzeb użytkowych oraz szybkości otwierania. Właściwy dobór mocy siłowników do parametrów bramy pozwala także na oszczędność energii elektrycznej. Im lepiej dopasowany będzie system, tym wolniej osprzęt będzie się zużywał.

Brama otwierana z prędkością nieprzekraczająca 12 metrów na sekundę odsłania wjazd w ciągu maksymalnie 30 sekund – w zależności od wielkości skrzydeł. Im lżejsza konstrukcja wrót, tym mniejsze wymagania stawiane są wobec napędów do bram przesuwnych. Masywne skrzydła potrzebują sporej mocy siłowników, aby móc otwierać się z większymi prędkościami, przy lżejszych konstrukcjach osiąganie wyższych parametrów jest prostsze do osiągnięcia. Należy jednak pamiętać, że na napęd z dużą prędkością otwierania może zużywać się szybciej, co wiąże się z późniejszymi awariami.

Jak dobrać napęd do bramy automatycznej?

Automatyka bramy przesuwnej powinna być dopasowana do ciężkości skrzydła oraz sposobu jego poruszania się. Skrzydła przesuwne mogą być samonośne lub przesuwać się po szynie na rolkach. Im szersza brama, tym dłuższy czas zajmuje jeden cykli otwierania, co przekłada się na żywotność siłownika. Bramy rozwierane potrzebują napędu dopasowanego do szerokości skrzydeł. Zbyt słaby napęd będzie powodował szarpanie i niestabilną pracę, co będzie skutkowało także szybkim zużyciem osprzętu. Wybierając system napędu, należy wziąć pod uwagę także ilość cykli otwierania i zamykania w ciągu dnia, standardowo przyjmuje się dla domów jednorodzinnych wartość 50 użyć na dobę.

Automatyka bramy przesuwnej powinna umożliwić jej otwarcie w ciągu maksymalnie 30 sekund. Na większe parametry prędkości decydują się zwykle właściciele posesji bez podjazdów, którzy czekając na otwarcie bramy, blokują jezdnię. W pozostałych przypadkach nie zaleca się stosowania napędów o szybkości przekraczającej 12 metrów na sekundę, ponieważ optymalna prędkość pracy siłowników wpływa na ich długą i bezawaryjną eksploatację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.