Artykuł partnera.
Trwałość i prawidłowe działanie maszyn, w których zastosowano podzespoły ruchome, zależy w dużej mierze od tego, czy w ich konstrukcji przewidziano odpowiedni sposób łożyskowania. Jest to istotne z uwagi na zwiększone zużycie cierne materiału na przemieszczających się względem siebie powierzchniach, a także wynikające z tego znaczne obciążenie temperaturowe. Jednym ze sposobów na wyeliminowanie takich problemów jest użycie łożysk ślizgowych
Czym wyróżniają się łożyska ślizgowe?
Łożyska ślizgowe są stosowane w celu zastąpienia tarcia, które powstawałoby między poruszającymi się elementami urządzenia tarciem zachodzącym albo w obrębie używanego środka smarnego, albo materiału, z jakiego wykonano łożysko. W pierwszym przypadku w grę wchodzi eliminowanie tarcia suchego i przeniesienia powstających oddziaływań do tzw. tarcia mokrego, czyli zjawisk zachodzących między cząsteczkami oleju lub smaru. W przypadku łożysk ślizgowych może on być dostarczany z zewnątrz lub znajdować się w kieszeniach smarnych czy też wewnątrz porowatej struktury użytego materiału. W łożyskach bezsmarowych tarcie zachodzi natomiast między cząsteczkami substancji, z jakiej wykonano ich powierzchnie robocze. Ze względu na to, że łożyska ślizgowe często mają budowę warstwową, składając się z kompozytu o odpowiednich własnościach, części stykające się z gniazdem wykazują podwyższone tarcie, pozostając nieruchomymi, natomiast otaczające rdzeń łożyska od strony przemieszczającego się wału, wyróżniają się właściwościami ślizgowymi, dzięki specyfice użytego materiału np. tworzywa sztucznego w postaci teflonu lub metalu takiego jak brąz ołowiowy.
Zalety stosowania łożysk ślizgowych
Łożyska ślizgowe wyróżniają się swoją wysoką wytrzymałością mechaniczną oraz kompaktową budową. Ich użycie daje możliwość obsługiwania elementów przemieszczających się z wysokimi prędkościami obrotowymi oraz dużym momentem obrotowym, a także takich, które wykonują ruch wzdłuż osi obrotu. Wśród ich zalet znajdują się niewielkie rozmiary, związane z brakiem pośredniczących elementów tocznych, a także cicha praca i znakomite tłumienie powstających podczas niej drgań. Liczy się świetne radzenie sobie z obciążeniami promieniowymi i osiowymi. Plusem jest też możliwość pracy bez smaru.
Firmą, która specjalizuje się w dostarczaniu łożysk ślizgowych jest FPM IN-BEAR. Zapewnia duży wybór łożysk cylindrycznych i kołnierzowych dopasowanych do różnych potrzeb i zastosowań od przemysłu spożywczego po rozwiązania, które muszą funkcjonować w ciężkich warunkach np. podwyższonej wilgotności.