Czy warto odbyć szkolenie LEED? Zdecydowanie tak! Nie tylko można poszerzyć wiedzę na temat zielonego budownictwa, uzyskać uprawnienia do certyfikacji LEED, ale także można zwiększyć szansę na zdobycie takiego certyfikatu.
Zielone budownictwo to dziś bardzo silny trend. Aby budynek mógł być nazwany zielonym, powinien zdobyć odpowiedni certyfikat. Jednym z najpopularniejszych i prestiżowych jest LEED.
Czym jest certyfikat LEED?
System wielokryterialnej oceny budynków LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) powstał w 1998 roku i został opracowany przez U.S. Green Building Council (USGBC). Jednak stał się ogólnodostępny dopiero w 2000 roku. W ciągu kolejnych lat powstały kolejne wersje certyfikacji. Najnowsza to LEED v4. Dziś system ten stosowany jest w 168 krajów. W Polsce certyfikat LEED został przyznany po raz pierwszy w 2009 roku.
Dla kogo przygotowywane są szkolenia LEED?
W Polsce, podobnie jak w innych krajach, organizowane są szkolenia LEED. Takie szkolenia są skierowane głównie do architektów, deweloperów i zarządców nieruchomości, ale tak naprawdę mogą w nich brać udział wszyscy, których interesuje idea zielonego budownictwa i zrównoważonego rozwoju. Tego typu szkolenia przybliżają i wyjaśniają cały proces certyfikacji. Uczestnicy kursów nabywają wiedzę o tym, jakie kryteria muszą zostać spełnione, aby budynek mógł otrzymać certyfikację. Dotyczy to zarówno położenia obiektu, dostępu środków transportu miejskiego, rowerowego itp., jak i korzystania z materiałów poddających się recyklingowi czy aspektów związanych z oszczędnością energii oraz wody.
Czego mogą dotyczyć szkolenia?
Szkolenia LEED przeprowadzają jednostki, które posiadają uprawnienia wydane przez U.S. Green Building Council. Kursy mogą dotyczyć różnych kwestii, co potem często ułatwia zdobycie certyfikatu LEED przez budynek, który projektuje, buduje lub którym zarządza uczestnik szkolenia.
Pierwszy typ szkolenia LEED dotyczy podstawy zielonego budownictwa. W czasie zajęć omawiany jest proces certyfikacji, wymagania certyfikatu i jego struktury. Dzięki takim zajęciom inwestor może w praktyce wykorzystać wiedzę przy budowie certyfikowanej systemem LEED. Mało tego uczestnik szkolenia ma taką wiedzę, że może również doradzać projektantom rozwiązania, które sprawią, że obiekt będzie właściwie przystosowany do certyfikatu LEED.
Drugi typ to szkolenie LEED v4 dla początkujących, które jest kolejnym etapem po kursie wcześniej opisanym. Tym razem na zajęciach uczestnicy poznają wiedzę i fachową terminologię związaną z certyfikacją LEED. Kurs kończy się egzaminem na akredytację LEED Green Associate. Takie szkolenie jest szczególnie proponowane architektom, inwestorom, jak i niezależnym konsultantom zrównoważonego budownictwa.
Dostępne są także szkolenia, które przygotowują do egzaminu LEED AP. Pozwalają one zdobyć również praktyczną wiedzę na temat stosowania systemu LEED. Zdany egzamin uprawnia do prowadzenia inwestycji z certyfikacją LEED, a także umożliwia doradzanie klientom w zakresie różnych rozwiązań koniecznych do uzyskania certyfikatu LEED.
Dzięki szkoleniom LEED można zdobyć kompleksową wiedzę na temat systemu LEED i warunków certyfikacji, a potem wykorzystać ją w praktyce.