Menu

W jaki sposób powinno się czyścić zabawki dziecięce?

9 sierpnia 2021 - Dzieci i młodzież
W jaki sposób powinno się czyścić zabawki dziecięce?

Zabawki są dla dzieci największym skarbem. Z tymi, które kochają najbardziej, często nie rozstają się nawet podczas snu, czy spaceru z rodzicami. Dla dziecka każda zabawka jest elementem, który pomaga mu poznawać otaczający je świat. Uwielbia się nimi bawić, często nimi rzuca, przekłada z miejsca na miejsce, śpi z nimi, a potem przytula, a także wkłada do ust, przegryza czy żuje. Ze względu na to, że zwłaszcza małe dziecko także w taki sposób poznaje otoczenie i się bawi, konieczne jest jednak ich regularne czyszczenie, tak, żeby na pewno były w pełni bezpieczne dla malucha. W jaki sposób i jak często powinno się czyścić np. maskotki, klocki, samochodziki lub lalki?

Jak często powinno się czyścić zabawki dziecięce?

Częstość czyszczenia dziecięcych zabawek powinna zależeć przede wszystkim od tego, jak często dziecko z nich korzysta. Te zabawki, które już nie są tak często stosowane i przez większość czasu leżą w pudle do ich przechowywania lub w kącie pokoju, nie muszą być regularnie czyszczone, ponieważ tak naprawdę nie stanowią dla dziecka większego zagrożenia. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku zabawek, z których dziecko korzysta bardzo często. W ich przypadku, żeby nie stanowiły żadnego zagrożenia, konieczne jest ich czyszczenie nawet raz w tygodniu. Jak dodaje nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu internetowego z akcesoriami dla dzieci Forkids.pl:

Mycie zabawek, z których na co dzień korzysta dziecko jest bardzo ważne, żeby zapobiec powstawaniu różnego typu infekcji. Częstsze mycie zabawek jest jednak konieczne, jeżeli nasze dziecko przebyło jakąś chorobę. Wtedy zabawki należy często czyścić i dezynfekować nie tylko w trakcie choroby, ale i po wyzdrowieniu, żeby zniwelować ryzyko ponownej infekcji.

Według specjalistów najczęściej używane przez dziecko zabawki powinny być czyszczone co tydzień. Najłatwiejsze do czyszczenia są oczywiście zabawki wykonane z twardego plastiku lub metalu, i z nimi nie powinno się mieć większego problemu. Trudniejsze w czyszczeniu są zabawki pluszowe. W tym przypadku może być konieczne ich wypranie – najlepiej także przynajmniej raz w tygodniu. Szczególną uwagę trzeba poświęcić zabawkom dla najmłodszych dzieci, które często są przez nie brane w usta i gryzione. W tym przypadku najlepiej jest je czyścić codziennie lub co drugi dzień. Dużo uwagi trzeba też poświecić zabawkom do kąpieli. Te po każdym użyciu przed schowaniem trzeba dobrze wysuszyć, w przeciwnym razie może się na nich zacząć rozwijać pleśń, grzyby lub bakterie.

Czym powinno się myć i dezynfekować zabawki dziecięce?

Obecnie rodzice mają możliwość kupienia wielu różnych środków do czyszczenia i dezynfekcji zabawek. W dobrych sklepach z akcesoriami dla dzieci dostępne są środki czystości zarówno do zabawek twardych, jak i miękkich. Ich zastosowanie naprawdę znacznie ułatwi zadanie ich wyczyszczenie. Oprócz czyszczenia ważna jest też dezynfekcja zabawek, ale nie powinno się jej jednak wykonywać zbyt często. Do dezynfekcji wykorzystuje się bowiem środki chemiczne, których nadużywanie może mieć niestety negatywny wpływ na odporność dziecka, a  także może wpływać na powstawanie u niego różnych reakcji alergicznych. Wybierając stosowane do czyszczenia i dezynfekcji zabawek preparaty, warto jest sięgać po te, które zostały w tym celu stworzone, ponieważ dzięki temu możemy mieć pewność, że nie będą stanowiły żadnego zagrożenia dla dziecka.

Jedna myśl nt. „W jaki sposób powinno się czyścić zabawki dziecięce?

Gośka Siejka

Ja czyszczę dziecku zabawki raz na pół roku i jak dla mnie taka częstotliwość czyszczenie jest w sam raz 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.