Menu

Od czego zależy dynamika przepływu cieczy w wężu strażackim?

7 lipca 2022 - Technologia
Od czego zależy dynamika przepływu cieczy w wężu strażackim?

Artykuł partnera.

Przepływ cieczy w wężu strażackim, a więc ciśnienie i dynamika wpływają na powodzenie akcji gaśniczej. Warto pamiętać, że dostępne na rynku węże strażackie różnią się od siebie nie tylko wymiarami, ale przede wszystkim ciężarem i właśnie ciśnieniem przepływu wody, jakie gwarantują. Co dokładnie wpływa na przepływ cieczy w wężu strażackim?

Z czego wynikają spadki ciśnienia w wężu strażackim?

Modele strażackie posiadają odmienne parametry podawane w barach i megapaskalach. Różne wielkości węża mogą mieć zróżnicowane ciśnienie maksymalne – węże o średnicy 25, 52 i 75 mm mają następnie 15, 22, 5 i 45 barów. Bez względu na rodzaj zastosowanego węża strażackiego, może dojść do takiej sytuacji, gdy wystąpią ubytki w ciśnieniu w trakcie akcji gaśniczej i podawania cieczy. Są jednak skuteczne sposoby, aby je zniwelować, dzięki korzystaniu z właściwych metod produkcji. Nowoczesne węże strażackie wyróżniają się większą wydajnością niż wcześniej. Spadki ciśnienia mogą wynikać m.in. z wysokości, na jaką podaje się substancję gaszącą, rodzaju zastosowanej armatury czy strat liniowych spowodowanych połączeniem węży o różnych średnicach. Warto także pamiętać, że podając środek gaśniczy 10 metrów powyżej osi wirnika, traci się 1 at. techniczną, a 10 metrów poniżej osi wirnika powoduje zysk 1 at.

Jak uniknąć strat ciśnienia w wężach strażackich?

Aby uniknąć strat w wężach strażackich, należy rozważyć zakup nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Dobrym wyborem są węże z tzw. przepływem laminarnym, czyli takie, które posiadają wygładzoną strukturę od środka. Rozwiązanie to pozwala równocześnie utworzyć taki przewód, który zmniejszy straty ciśnienia o 30% w stosunku do tradycyjnych węży. Specjalna powłoka węży z przepływem laminarnych nie oddziałuje na masę i elastyczność węża, a więc nadal można bez problemu, skutecznie stosować go w akcji. Profesjonalne i solidne elementy wyposażenia oferuje m.in. producent węży strażackich Bogdan Gil z Bielska-Białej, który dba o jakość swojego asortymentu.

Gdzie kupować węże strażackie?

Gaszenie pożaru to trudne i niebezpieczne zadanie, które wymaga wiedzy, doświadczenia i odpowiedniego sprzętu strażackiego. Właśnie dlatego wybór węża pożarniczego wymaga zwrócenia uwagi na jego dane techniczne i jakość, z jaką został wykonany. Renomowani producenci oferują nowoczesne rozwiązania, które gwarantują wysoką wartość ciśnienia w wężu bez przypadkowych strat. Ma to ogromny wpływ w trakcie walki z pożarem. Warto korzystać z oferty sprawdzonych producentów węży strażackich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.