Menu

Obszywanie tkanin dekoracyjnych krok po kroku

23 sierpnia 2021 - Wnętrza
Obszywanie tkanin dekoracyjnych krok po kroku

Tkaniny dekoracyjne przydają się najczęściej do aranżacji wnętrz. Znajdują one zastosowanie szczególnie w przypadku takich elementów jak zasłony, firany czy rolety. Wybór jest bardzo szeroki, dlatego w pierwszej kolejności warto skupić się na przeznaczeniu takiego materiału. Inny produkt będzie bowiem służył jako obicie na fotel, a inny jako zasłona. A jak obszywać gotowe tkaniny dekoracyjne?

Podział tkanin dekoracyjnych i ich zastosowanie

Kryteria doboru tkanin dekoracyjnych skupiają się na dwóch kwestiach: ich składzie, a także zastosowaniu. Powinny być one wykonywane z włókien naturalnych, sztucznych lub syntetycznych. Ze względu na zastosowanie można wyróżnić tkaniny:

W przypadku tkanin firanowych zasłonowych oraz roletowych należy zwrócić uwagę nie tylko na wzory czy kolor, ale także na przepuszczalność światła oraz gramaturę. Firany z założenia nie izolują dużo światła, zasłony – wręcz przeciwnie. Gramatura wiąże się z grubością materiału, a więc jego prześwitem. Jeżeli zasłony mają nie wpuszczać do pomieszczenia zbyt dużo promieni słonecznych, powinny być grubsze i cięższe, choć jednocześnie należy pamiętać o montażu solidniejszych karniszy.

Jeżeli chodzi o obicia, powinny być one nie tylko wytrzymałe, ale także wygodne i łatwe w czyszczeniu. Tkaniny przeznaczone na elementy dekoracyjne mogą być już różne – od grubszych materiałów po cieńsze, w zależności od tego, czemu będą służyć.

Jak należy obszywać tkaniny dekoracyjne w przypadku firan?

Każdą tkaninę dekoracyjną należy potraktować inaczej. W przypadku firan w pierwszej kolejności należy zmierzyć długość karnisza, a także odległość od niego do podłogi. Trzeba także pamiętać o odjęciu lub dodaniu zapasu materiału, który zostanie przeznaczony np. do przypięcia żabek. Od finalnej długości zwykle odejmuje się 1 cm, aby firana mogła swobodnie zwisać nad podłogą. Krok drugi to przygotowanie zakładki, czyli jej obszycie. Boki firany standardowo zakłada się dwukrotnie (to ok. 2 cm założenia). Dół firany najlepiej obszyć szerzej. Trzeci, ostatni krok to obszycie boków, co nie przysparza zbyt wielu problemów. Nieco trudniejsze może być natomiast obszycie góry, ponieważ trzeba ją dopasować do konkretnego karnisza. W tym przypadku warto popatrzeć na konkretne przykłady. Dla niektórych osób samodzielne uszycie firan czy zasłon może być skomplikowane, dlatego warto czasami po prostu zakupić je gotowe w sklepie. Tanie i wysokiej jakości produkty oferuje firma POLONTEX.

Obszywanie dekoracyjnych tkanin nie jest trudne, szczególnie jeżeli chodzi o zasłony i firany, jednak trzeba liczyć się z tym, że pierwsze samodzielne próby mogą ukazać się nieudane.

Jedna myśl nt. „Obszywanie tkanin dekoracyjnych krok po kroku

Monika Gniozek

Jak super, że jest w tym artykule jak obszyć taka firanę 😀

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.