Artykuł partnera.
Wraz z dużą eksploatacją i upływem czasu, zbiorniki do magazynowania paliw płynnych mogą ulec zniszczeniom. Jednym z niepokojących objawów zniszczenia zbiornika jest spadek wydajności dystrybutora, co może oznaczać zanieczyszczenie i potrzebę wymiany filtra.
Na co warto zwrócić uwagę podczas kontroli zbiorników na paliwo?
Warto przyjrzeć się przede wszystkim pracy pompy zbiornika paliwa. Gdy jest ona nietypowa- na przykład, gdy pompa zaczyna pracować dużo głośniej niż zazwyczaj. Może być to oznaka np. uszkodzonego silnika, uszkodzonych łopatek lub zaworu, lub wynik nieszczelności w układzie ssącym, pobierającym powietrze, a także nieszczelność na złączach. Niepokojąca praca pompy może być spowodowana także zagięciem węża ssącego, co powoduje zmniejszenie jego średnicy, a tym samym ogranicza przepływ paliwa, przez co pompa zaczyna pracować głośniej.
Powodem do niepokoju może być także spadek wydajności dystrybutora. W tym wypadku należy sprawdzić, czy nie wystąpiło zapchanie filtra, zagięcie węża ssącego lub awaria pistoletu paliwa. Powodem może być także przyblokowany zawór zwrotny lub zatkany kosz na zaworze zwrotnym. Jeżeli natomiast dystrybutor przestał wydawać paliwo, a pompa jest całkowicie sprawna, może być to oznaka zapowietrzonej instalacji, braku zamontowania odpowietrznika pompy lub awarii pompy w postaci uszkodzenia łopatki, lub zaworu ciśnieniowego. Aby zachować bezpieczeństwo zbiorników paliwowych, należy być czujnym na takie niepokojące sygnały i dokonywać regularnych przeglądów zbiornika.
Jak zadbać o zachowanie właściwości zbiorników na paliwo
Aby przez jak najdłuższy czas zachować pełne funkcje zbiornika, należy zadbać o regularne przeglądy, które pozwalają na bezpieczne użytkowanie zbiornika oraz zapewnienie jak najwyższej jakości magazynowanego produktu. Regularne serwisowanie zależy od jego eksploatacji. Przy standardowej eksploatacji w odpowiednich warunkach zalecane jest między innymi regularne czyszczenie zbiorników- przynajmniej raz na dwa lata i sprawdzanie czystości filtra – co najmniej raz w miesiącu.
Jakie parametry zbiornika informują o konieczności przeglądu?
Po przelaniu 40 tysięcy litrów paliwa zaleca się serwis układu dystrybucyjnego. Natomiast po dystrybucji każdych 50 000 litrów powinna odbywać się kalibracja licznika, która pozwala na rzetelne prowadzenie gospodarki paliwowej i daje pewność, że licznik nie oszukuje przy wydaniach. Wysokiej jakości zbiorniki na paliwo dostępne są w ofercie firmy MiM Zbiorniki, która jest sprawdzonym dystrybutorem bezpiecznych i trwałych różnego rodzaju zbiorników do magazynowania paliw.