Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych mają osoby fizyczne, spółki osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, a także spółki partnerskie, których zeszłoroczny przychód netto wyniósł 2 mln euro w polskiej walucie i jednostki terytorialne. Celem prowadzenia ksiąg rachunkowych jest chronologiczne ewidencjonowanie informacji o stanie majątkowym i procesach gospodarczych. Jakie rodzaje ksiąg rachunkowych wyróżniamy?
Rodzaje ksiąg rachunkowych
Do ksiąg rachunkowych zaliczamy określone dokumenty.
- Dziennik – służy do chronologicznego zapisu wszystkich zdarzeń gospodarczych. Każdy zapis musi mieć swój numer, a ich suma jest na bieżąco podliczana. Zapisy dają możliwość dokonania powiązań z zatwierdzonymi dowodami księgowymi.
- Księga główna – jest to zbiór kont syntetycznych, wykorzystywanych przez dany zakład, w którym obowiązuje zasada podwójnego zapisu. Wszystkie operacje gospodarcze muszą więc być zaksięgowane na dwóch kontach jednocześnie, po stronach Wn i Ma.
- Księgi pomocnicze – pomagają w prowadzeniu ksiąg głównych, zawierają bardziej szczegółowe zapisy.
- Zestawienia – tworzy się je na koniec każdego okresu sprawozdawczego na podstawie ksiąg głównych.
- Wykaz aktywów i pasywów – zwany inaczej inwentarzem, musi być prowadzony tylko przez osoby, które wcześniej nie prowadziły ksiąg rachunkowych zgodnie z zasadami określonymi przez ustawę.
Prowadzenie ksiąg rachunkowych w Łodzi oferuje na przykład biuro rachunkowe Compo System. Warto korzystać z usług biur rachunkowych, ponieważ prowadzenie ksiąg rachunkowych wymaga dobrej znajomości prawa podatkowego. Łatwo przy tym popełnić błędy, które mogą spowodować sporo kłopotów w firmie.
Zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych
Księgi rachunkowe zawsze muszą być prowadzone:
- rzetelnie – czyli w sposób zgodny ze stanem rzeczywistym;
- bezbłędnie – oznacza to przyporządkowywanie dokumentów z danego okresu w sposób kompletny i bez błędów;
- sprawdzalnie – a więc w sposób umożliwiający stwierdzenie poprawności zapisów;
- na bieżąco – czyli zapisy dokonywane są w dniu dokonania operacji gotówkowej.
Prowadzeniem ksiąg rachunkowym można się zajmować samodzielnie albo można zlecić je biurom rachunkowym. To drugie wyjście daje wiele korzyści. Biura rachunkowe takie jak Compo System w Łodzi mają odpowiednie oprogramowanie, które umożliwia sprawne i dokładne prowadzenie ksiąg. Firmy decydujące się na współpracę z nimi nie muszą zatrudniać księgowej, przygotowywać dla niej miejsca pracy, w tym sprzętu i oprogramowania. Oszczędzają więc środki, a jednocześnie mają pewność, że ich sprawami zajmują się doświadczeni specjaliści.