Menu

Jak znaleźć ciekawą książkę? Porady i sugestie

30 sierpnia 2021 - Rozrywka
Jak znaleźć ciekawą książkę? Porady i sugestie

Rynek książek jest naprawdę zróżnicowany i ogromny. W jego skład wchodzą zarówno tomiki wierszy, jak i encyklopedie, poradniki specjalistyczne, reportaże, harlekiny, książki kucharskie itd. Znalezienie czegoś dla siebie może przysporzyć o ból głowy. Na szczęście jest kilka wskazówek, przy pomocy których łatwo wybierzemy książkę, która wciągnie nas na godziny.

Po pierwsze: dlaczego chcę poczytać?

Ustalenie powodu, dla którego chce się sięgnąć po książkę, znacznie ułatwia jej wybór. Tutaj nie ma jednej odpowiedzi. Czytając, można chcieć się zrelaksować, lecz również poszerzyć swoją wiedzę, zaspokoić ciekawość lub zaimponować komuś erudycją. Jeśli wiemy, po co chcemy czytać, znacznie łatwiej przyjdzie nam odpowiedzenie sobie na pytanie – co chcemy czytać.

Jeśli czytamy, by pogłębić swoją wiedzę, to sięgniemy po książki specjalistyczne, popularnonaukowe, słowniki i encyklopedie. W tych zbiorach wiedzy łatwo odnajdziemy odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

Jeśli czytamy, by się zrelaksować, znacznie lepiej sięgnąć po literaturę piękną lub reportaże. W ten przyjemny sposób można oderwać się na kilka godzin od codzienności i znaleźć się w świecie przedstawionym w książce.

Jeśli czytamy, bo chcemy imponować innym, to najlepiej sięgnąć po książki z zakresu historii sztuki oraz klasykę literatury. W ten sposób najszybciej zdobędziemy formalną i kompletną wiedzę, którą będzie można zabłysnąć w towarzystwie.

Po odpowiedzeniu sobie na to pytanie można ruszać do księgarni, takiej jak Arkady. Coraz częściej w wersji internetowej, co jest sporym ułatwieniem. Zamiast plątać się między półkami w poszukiwaniu konkretnej książki, wystarczy kilka kliknięć, by ją znaleźć.

Po drugie: jak czytam książki?

To również świetna wskazówka przy wyborze książki. Nie każdy bowiem czyta tak samo, i nie chodzi jedynie o ilość stron na godzinę, ale również ilość skupienia, które będzie nas kosztować zrozumienie jej zawartości. Dlatego przed zakupami w księgarni warto przyjrzeć się sobie.

Osobom, które łatwo się rozpraszają albo już zmęczone sięgają po książki, łatwiej przyjdą historie krótkie około stustronicowe, które nie będą powodowały frustracji i leżały na półce latami. Sporym ułatwieniem są również ilustracje, które szczególnie popularne są w książkach przeznaczonych dla najmłodszych. Pomagają one skupić uwagę i pobudzają wyobraźnie do pracy. Są też nieodzownym elementem różnego rodzaju atlasów oraz książek o historii sztuk plastycznych.

Natomiast czytelnicy, którzy silnie zatapiają się w arkanach danej książki i niechętnie się od niej odrywają, znacznie lepiej będą się czuć w przypadku historii obszernych pięciusetstronicowych i dłuższych. Znacznie łatwiej też sięgnąć wtedy po obszerne książki specjalizacyjne, które krok po kroku objaśniają historię i działanie danego zagadnienia.

Jedna myśl nt. „Jak znaleźć ciekawą książkę? Porady i sugestie

Teresa

Uwielbiam czytać, najbardziej literaturę piękną.To prawda,że taka książka może zrelaksować 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.