Menu

Jak prawidłowo zmierzyć długość śruby?

16 sierpnia 2021 - Budownictwo
Jak prawidłowo zmierzyć długość śruby?

Śruby są oferowane w różnych rodzajach dopasowanych do potrzeb poszczególnych zastosowań. W grę wchodzi odmienny rozmiar gwintu określany jako M i ustalany na podstawie jego średnicy oraz skoku, a także typ łba – płaski, kulisty lub stożkowy czy jego geometria – np. sześciokątna, czworokątna, wypukła albo walcowa. Jednym z podstawowych parametrów jest jednak też długość, mająca równie duże znaczenie dla prawidłowego doboru śruby.

Dlaczego długość śruby jest tak istotna?

Śruby to podstawowe elementy złączne używane do montowania części i podzespołów wszelkiego rodzaju konstrukcji, instalacji czy maszyn i urządzeń. Aby mogły pełnić swoją funkcję, muszą być dobrze dopasowane do wymiaru otworu, w którym zostaną umieszczone, zarówno jeśli chodzi o ich średnicę, jak i długość. Śruba, która będzie zbyt krótka, nie zapewni dostatecznej ilości miejsca na nakrętkę, a osadzona w otworze nie będzie miała wystarczającej wytrzymałości i może samoczynnie się wykręcić wskutek drgań lub innych obciążeń. Wynika to z faktu, że powierzchnia styku obu uzwojeń będzie mniejsza niż przyjęta przez projektanta, co sprawi, iż siła potrzebna do poluźnienia połączenia okaże się znacznie niższa. W przypadku używania nakrętek krótka śruba może nie pozwolić na prawidłowe dokręcenie, tak, by zmieściła się podkładka, a gwinty stykały się na całej swoje długości.

Jak mierzyć śruby?

W przypadku wątpliwości co do rozmiarów śruby należy dokonać jej pomiaru. Najłatwiej będzie przeprowadzić go przy pomocy suwmiarki. Jeśli chodzi o średnicę gwintu, to sprawdza się ją, biorąc pod uwagę szerokość w najszerszym punkcie gwintu. Dla uniknięcia błędu najlepiej ustawić szczęki prostopadle do długości. Można również zmierzyć średnicę wewnętrzną gwintu, czyli średnicę trzpienia śruby w najwęższym punkcie, jest to jednak trudniejsze. Dla ustalenia rozmiaru potrzebne będą jeszcze dane na temat skoku gwintu. Służy do tego wzornik do gwintów, jednak da się go ustalić także z użyciem suwmiarki, przykładając ją tak, by kły objęły 10 zwojów. Po odczytaniu uzyskany wynik należy podzielić na 10. Mając dokładne wymiary, rozmiar śruby odczytujemy z tabeli gwintów metrycznych. Długość śruby również sprawdza się suwmiarką. W tym przypadku pomiaru dokonuje się na trzpieniu, mierząc go od zakończenia ostatniego zwoju, do jego początku. Jeśli chodzi o śruby płaskie, oznacza to w praktyce pomiar od łba do końca śruby. Śruby o różnych średnicach gwintu i długościach można znaleźć w ofercie hurtowni Logis, która specjalizuje się w sprzedaży elementów złącznych.

Jedna myśl nt. „Jak prawidłowo zmierzyć długość śruby?

Marcin Godzisz

Zawsze mierze śruby suwmiarką i nigdy nie poznałem innej metody.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.