Menu

Jak ograniczyć ryzyko walutowe?

30 sierpnia 2021 - Finanse
Jak ograniczyć ryzyko walutowe?

Zawieranie transakcji walutowych zawsze jest obarczone ryzykiem. Przedsiębiorstwa powinny więc szukać sposobów, by ograniczyć do minimum to ryzyko, pamiętając o zmianach kursów walut. Jednymi z najskuteczniejszych metod na zmniejszenie ryzyka walutowego jest opracowanie skutecznej strategii zarządzania nim lub przerzucenie ryzyka na kontrahenta – choć to drugie jest trudne do wynegocjowania.

Przerzucenie ryzyka na kontrahenta

Z wystąpieniem ryzyka walutowego musi liczyć się każda firma, która choćby część transakcji przeprowadza w obcych walutach, będąca eksporterem lub importerem. Nie da się przewidzieć z cała pewnością, jakie zmiany nastąpią w kursach walut – jeśli kurs okaże się dynamiczny, może przynieść duże zyski, ale i poważne straty. Jednym ze sposobów minimalizowania ryzyka walutowego jest przerzucenie ryzyka na kontrahenta. Wówczas importer płaci kontrahentowi w złotych: eksporter otrzymuje zapłatę w polskiej walucie.

Teoretycznie jest to bardzo proste, ale trudne do wynegocjowania rozwiązanie. Inna możliwość to dążenie do wyrównania wysokości kosztów i przychodów w tej samej walucie. Przykładowo: jeśli eksporter otrzymuje płatność np. w dolarach, to bezpiecznym sposobem jest zaciąganie kredytów w tej samej walucie.

Zarządzanie ryzykiem walutowym

Przerzucenie ryzyka na kontrahenta to nie jedyne wyjście. Innym jest opracowanie skutecznej strategii zarządzania ryzykiem walutowym. Nie istnieje jeden jej model, taki, który sprawdzi się w każdej firmie. Przedsiębiorstwo musi samo opracować własną strategię, precyzyjnie do swoich potrzeb. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim to, ile wszystkich zawieranych transakcji stanowią te dokonywane w obcej walucie.

Starannie opracowana strategia zarządzania ryzykiem walutowym zabezpieczy płatności walutowe przed niekorzystnymi zmianami kursów przy jednoczesnym zyskiwaniu na dodatnich różnicach kursowych. – zdradza nasz rozmówca, przedstawiciel wrocławskiego Kantoru CENTOpracowując taką strategię, nie wolno zapominać o zidentyfikowaniu źródeł ryzyka walutowego. Taki proces jest złożony i nie zawsze łatwy, jednak pozwala ocenić źródło każdego potencjalnego ryzyka: ekonomicznego, transakcyjnego i przeliczeniowego.

Podczas tworzenia strategii zarządzania ryzykiem dobrze jest także dokonać prognozy kursów tych walut, z udziałem których firma dokonuje transakcji. Chodzi tu zarówno o prognozę krótko-, jak i długoterminową, jednak tę drugą warto zlecić fachowcom. Skuteczne oszacowanie pozwala się dowiedzieć, jak wysoki poziom zabezpieczenia jest konieczny. Trzeba jednak wiedzieć, że samo prognozowanie kursów walut to tylko jedno z licznych narzędzi, które pozwalają uniknąć strat, nie gwarantuje zatem skuteczności.

Jedna myśl nt. „Jak ograniczyć ryzyko walutowe?

Paweł

Koniecznie ten artykuł musi przeczytać mój przyjaciel.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.