Menu

Jak dobrać odpowiedni gaz spawalniczy do konkretnej metody spawania?

8 sierpnia 2022 - Budownictwo
Jak dobrać odpowiedni gaz spawalniczy do konkretnej metody spawania?

Metody MIG/MAG oraz TIG są obecnie najpopularniejszymi rodzajami spawania. Na tych technikach opierają się zwykle usługi spawalnicze świadczone przez zakłady zajmujące się profesjonalną obróbką metali. Metody MIG/MAG oraz TIG wymagają jednak zastosowania odpowiednich gazów osłonowych. Jakie gazy są używane w spawalnictwie i w jakich technikach znajdują zastosowanie?

Gazy osłonowe w spawalnictwie

Gazy osłonowe, jak mówi sama ich nazwa, mają za zadanie chronić obszar spawania, a mianowicie przed wpływem gazów atmosferycznych – pary wodnej, azotu i tlenu – które mogłyby mieć negatywny wpływ na proces spawania i jakość spoiny. Pierwszą grupą gazów osłonowych są gazy obojętne, które stosuje się w metodach MIG i TIG. Nadają się one do spawania metali podatnych na utlenianie, takich jak miedź, aluminium, magnez, tytan, cyrkon oraz ich stopy. Do najczęściej stosowanych gazów obojętnych zaliczają się argon i hel oraz ich mieszaniny. W przypadku korzystania ze spawarki TIG zaleca się użycie jak najczystszego argonu (minimum 4.0), aby zapewnić odpowiednią głębokość wtopienia oraz zminimalizować powstawanie odprysków i dymów.

Drugą grupą gazów osłonowych wykorzystywanych w spawalnictwie są gazy aktywne chemicznie, które stosuje się w przypadku spawania metodą MAG. Najtańszym gazem aktywnym jest dwutlenek węgla, ale nie zawsze można go używać. Podczas spawania stali nierdzewnej o niskiej zawartości węgla oraz stali wysokostopowych zaleca się zastosowanie mieszaniny dwutlenku węgla z argonem i tlenem. Butle z taką mieszanką oferuje między innymi sklep spawalniczy Spawaj.eu. Pozwala ona obniżyć ryzyko przepalenia.

Gazy palne w spawalnictwie

Oprócz gazów osłonowych w spawalnictwie stosuje się również gazy palne. Służą one do podgrzewania i prostowania elementów z metalu, takich jak zapieczone śruby. Ponadto sprawdzają się w spajaniu i cięciu metali. Pierwszym gazem palnym stosowanym w spawalnictwie jest propan, który charakteryzuje się wysoką czystością spalania. Używa się go głównie podczas lutowania twardego (w połączeniu z tlenem). Propan bez dodatków wykorzystuje się do lutowania miękkiego, podgrzewania oraz formowania niedużych elementów.

Drugim gazem palnym, który stosuje się w spawalnictwie, jest acetylen. W połączeniu z tlenem zapewnia wysoką temperaturę spalania, co pozwala na nawet kilka razy szybsze cięcie niż w przypadku wykorzystania propanu. Ze względu na tę właściwość wykorzystuje się go do cięcia dłuższych części bez konieczności robienia częstych przerw podczas pracy. Poza tym acetylen jest cięższy od powietrza atmosferycznego, dzięki czemu można go używać pod ziemią. Ma jednak znacznie wyższą cenę od propanu, co wpływa na jego ograniczoną popularność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.