Menu

Ile powinien ważyć worek bokserski?

9 sierpnia 2021 - Sport
Ile powinien ważyć worek bokserski?

Worki bokserskie to akcesoria treningowe wykorzystywane zarówno w profesjonalnych salach, jak i domowych siłowniach. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów worków, które różnią się pomiędzy sobą rozmiarem, kształtem i wagą. W dzisiejszym artykule skupimy się na tym ostatnim parametrze. Ile powinien ważyć worek bokserski? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części tekstu.

Popularne rodzaje worków bokserskich

Waga worka bokserskiego w dużej mierze zależy od jego rodzaju. W zależności od typu i kształtu przyrządu waga będzie się różnić. Do najpopularniejszych rodzajów worków należą: tradycyjne modele w postaci walca, worki hakowe w kształcie litery T, gruszki bokserskie i tarcze treningowe.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik sklepu bokserskiego Leone Polska, który jako jeden z nielicznych sklepów oferuje worki już wypełnione: Tradycyjne worki w postaci walca oraz te w kształcie litery T, który ma imitować wygląd ludzkiej sylwetki, to największe i najbardziej masywne modele. Mogą być one wykorzystywane nie tylko w treningach bokserskich, ale i sportach walki, w których dozwolone jest używanie kopnięć. Bardzo dobrze sprawdzają się również w treningu ogólnorozwojowym nad poprawą wytrzymałości i kondycji fizycznej. Gruszki bokserskie i tarcze są zdecydowanie mniejsze, a co za tym idzie, ważą znacznie mniej. To worki używane przede wszystkim do pracy nad techniką i precyzją wyprowadzania ciosów.

Co jeszcze wpływa na wagę worków bokserskich?

Poza rozmiarem, na wagę worków bokserskich wpływa także ilość i rodzaj użytego wypełnienia. Im większy jest worek, tym tego materiału musi być więcej. Większa ilość materiału przekłada się na większą wagę worka. Dobre worki najczęściej wypełniane są bawełną, czasem z domieszką pianki EVA. Warto kupować worki bokserskie już wypełnione, ponieważ producent wie najlepiej, jaki typ wypełnienia będzie odpowiedni do konkretnego typu worka. Wybierając worki od sprawdzonych producentów, zawsze masz pewność, że jakość użytego materiału wypełniającego stoi na wysokim poziomie.

Jaka waga worka jest najbardziej odpowiednia?

Początkującym polecane są worki średnie o wadze 25-30 kg. Worki o uniwersalnych wymiarach i wadze znaleźć można w niemal każdym sklepie ze sprzętem bokserskim. To modele, które znakomicie sprawdzą się w warunkach domowych do treningu rekreacyjnego. Należy jednak pamiętać, aby przed zakupem dokładnie zmierzyć wysokość pomieszczenia, w którym ma zawisnąć worek. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wybrany model zmieści się w Twoim domu. Sprzęt powinien wisieć około 30-50 cm nad ziemią.

Ze względu na możliwość odniesienia kontuzji w trakcie treningu cięższe worki zarezerwowane są dla bardziej doświadczonych zawodników. Na modelach ważących 50-70 kg łatwiej wytrenować większą siłę wyprowadzanych ciosów, jednak łatwiej jest również o kontuzję. Ciężkie modele są wybierane zarówno przez trenujących boks, jak i sporty walki oparte na uderzeniach nogami. Bardzo dobrze sprawdzają się w kick boxingu czy muay thai. Na ciężkich workach można trenować dowolne ciosy oddawane rękoma i nogami.

Jedna myśl nt. „Ile powinien ważyć worek bokserski?

Aga Kondziołek

Przymierzam się do kupna worka treningowego i bardzo pomocny jest Wasz artykuł. Bardzo dziękuję 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.