Kodeks Pracy nie przewiduje istnienia takiego dokumentu, jak zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach. Jednak jest on powszechnie wystawiany przez pracodawców na wniosek pracowników. Do czego służy ten dokument i w jaki sposób go uzyskać?
Czym jest zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach?
Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach to dokument, o który zdecydowana większość zatrudnionych prędzej czy później poprosi swojego pracodawcę. Zaświadczenie potwierdza źródło oraz wysokość uzyskiwanych przez pracownika dochodów. W zaświadczeniu powinny znaleźć się:
- dane pracownika wraz z numerem osobistym i numerem PESEL tożsamości,
- dane pracodawcy,
- forma zatrudnienia,
- data rozpoczęcia stosunku pracy,
- wysokość wynagrodzenia brutto z trzech ostatnich miesięcy,
- opcjonalnie informacja o egzekucji komorniczej wobec pracodawcy bądź jego postępowaniu upadłościowym.
Pracodawca nie jest zobowiązany żadnymi przepisami do wystawienia tego zaświadczenia, ale też nie istnieją żadne przeciwwskazania, aby przychylić się do wniosku pracownika.
W jakich sytuacjach zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach jest potrzebne?
Polskie prawo dobrze chroni interesy osób zatrudnionych, o czym decyduje przede wszystkim Kodeks Pracy, ale także odrębne ustawy, takie jak Ustawa o zwolnieniach grupowych. Szczególnie w przypadku umowy o pracę, zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach stanowi wiarygodne źródło informacji na temat stabilnego zatrudnienia i osiąganych przez pracownika dochodów. Dlatego zaświadczenie może być przydatne w bardzo wielu sytuacjach, do których należą:
- Ubieganie się o kredyt lub pożyczkę w banku lub instytucji pozabankowej – zwłaszcza w bankach, gdzie wyciągi z konta mogą być niewystarczające.
- Sprawy sądowe – między innymi dotyczące przyznania alimentów.
- Ubieganie się o stypendia, pomoc socjalną lub dotacje – wymaga określenia dochodów wszystkich członków gospodarstwa domowego.
- Zawieranie umów leasingowych wymagających przedstawienia wysokości uzyskiwanych dochodów.
Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach nie dotyczy wyłącznie umowy o pracę. O dokument mogą ubiegać się również pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy zlecenia. Jednak taka forma współpracy nie zapewnia stabilnego zatrudnienia, a więc dla banku czy instytucji leasingowej dokument może okazać się niewystarczający.
Jedna myśl nt. „Do czego służy zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach?”
Bardzo ciekawy artykuł