Menu

Do czego służy zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach?

25 października 2021 - Lifestyle
Do czego służy zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach?

Kodeks Pracy nie przewiduje istnienia takiego dokumentu, jak zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach. Jednak jest on powszechnie wystawiany przez pracodawców na wniosek pracowników. Do czego służy ten dokument i w jaki sposób go uzyskać?

Czym jest zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach?

Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach to dokument, o który zdecydowana większość zatrudnionych prędzej czy później poprosi swojego pracodawcę. Zaświadczenie potwierdza źródło oraz wysokość uzyskiwanych przez pracownika dochodów. W zaświadczeniu powinny znaleźć się:

Pracodawca nie jest zobowiązany żadnymi przepisami do wystawienia tego zaświadczenia, ale też nie istnieją żadne przeciwwskazania, aby przychylić się do wniosku pracownika.

W jakich sytuacjach zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach jest potrzebne?

Polskie prawo dobrze chroni interesy osób zatrudnionych, o czym decyduje przede wszystkim Kodeks Pracy, ale także odrębne ustawy, takie jak Ustawa o zwolnieniach grupowych. Szczególnie w przypadku umowy o pracę, zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach stanowi wiarygodne źródło informacji na temat stabilnego zatrudnienia i osiąganych przez pracownika dochodów. Dlatego zaświadczenie może być przydatne w bardzo wielu sytuacjach, do których należą:

Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach nie dotyczy wyłącznie umowy o pracę. O dokument mogą ubiegać się również pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy zlecenia. Jednak taka forma współpracy nie zapewnia stabilnego zatrudnienia, a więc dla banku czy instytucji leasingowej dokument może okazać się niewystarczający.

Jedna myśl nt. „Do czego służy zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach?

Lucjan Baran

Bardzo ciekawy artykuł

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.