Przeznaczenie ochraniaczy kabli jest oczywiste – służą one do zabezpieczania przewodów elektrycznych w miejscach, gdzie te narażone są na rozmaite uszkodzenia, głównie mechaniczne. Wśród ochraniaczy kablowych można wyróżnić osłony drogowe, nazywane też progami lub najazdami kablowymi oraz osłony podłogowe; zwykle mniejsze i wykonane z elastycznych materiałów.
Drogowe ochraniacze kabli
Najazdy kablowe umożliwiają porządkowanie leżących na ziemi przewodów do zasilania maszyn na placu budowy czy sprzętu nagłaśniającego podczas imprez plenerowych. Bez stosowania zabezpieczeń kable byłyby wystawione bezpośrednio na oddziaływanie ostrego słońca i deszczu, ale przede wszystkim na uszkodzenia wywołane przejeżdżającymi po nich kołami ciężkich pojazdów. Kłębiące się na ziemi kable stanowią też zagrożenie dla pieszych i innych użytkowników ruchu, w tym osób poruszających się na wózkach inwalidzkich; ochrona kabli jest więc konieczna w trakcie imprez masowych na świeżym powietrzu.
Drogowe ochraniacze kabli wizualnie przypominają progi spowalniające. Produkowane są z twardych, odpornych mechanicznie tworzyw sztucznych w odcinkach niewielkiej długości – dzięki temu można je ze sobą łączyć, tworząc trasę kablową o wymaganym w danym miejscu przebiegu. We wnętrzu najazdu znajdują się kanały, w których umieszcza się kable (ich ilość różni się w zależności od modelu). Przewody w kanałach od góry chroni pokrywa, najczęściej w kolorze żółtym, co poprawia widoczność ochraniacza na drodze. Powierzchnia pokrywy powinna posiadać żłobienia antypoślizgowe, które dodatkowo zwiększają bezpieczeństwo pieszych. Wybierając osłony drogowe na kable, trzeba zwracać uwagę przede wszystkim na ich szacowaną nośność, czyli odporność na obciążenia.
Podłogowe ochraniacze kabli
Stosowanie ochraniaczy kabli bywa konieczne również w pomieszczeniach biurowych. Jeśli rozkład wnętrza uniemożliwia wygodne poprowadzenie przewodów wzdłuż przegród budowlanych, a w posadzce nie wykonano wcześniej tras kablowych, niezbędne będą osłony podłogowe. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są ochraniacze gumowe z otworami, do których przewody wciska się przez nacięcie u dołu. W sklepie internetowym porzadekwkablach.pl dostępne są również wygodniejsze w użyciu dwuczęściowe najazdy biurowe – kable należy ułożyć w kanałach, a następnie zabezpieczyć je od góry częścią osłonową. Nowością w sektorze zabezpieczeń kablowych są rzepowe taśmy do wykładzin: po zebraniu przewodów w wiązkę na podłodze wystarczy osłonić je od góry nylonową taśmą, która mocno przyczepi się do wykładziny.
Jedna myśl nt. „Czym się charakteryzują i jak działają ochraniacze kabli?”
świetny artykuł, bardzo ważny moim zdaniem. Dużo istotnych informacji tutaj przeczytałem 🙂